Zarabianie,  Blogowanie

Jak zarabiać na swoim blogu, dzięki postom sponsorowanym

Na blogu możesz zarabiać na wiele różnych sposobów. Jednym z popularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy na blogu jest pisanie postów sponsorowanych. Jeśli jesteś tutaj, to pewnie zastanawiasz się jak zarabiać na swoim blogu, dzięki postom sponsorowanym? Jakie są wady i zalety takiej formy zarabiania? I od czego zacząć, by zarabiać konkretne pieniądze, dzięki sponsorom? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zarabiać na swoim blogu, dzięki postom sponsorowanym,

Jak zacząć zarabiać na swoim blogu

Niedawno udostępniłam post w odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, a mianowicie: „W jaki sposób można zarobić na blogu”. Napisałam w tym artykule, że istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy, ale w zasadzie sprowadzają się do 5 głównych kategorii, czyli: reklama z Google Adsense, linki partnerskie, posty sponsorowane, własne produkty i usługi.

Jest to świetne podsumowanie głównych sposobów, dzięki którym blogi zarabiają pieniądze, natomiast w tym artykule chciałabym zagłębić się w szczegółach, dokładnie JAK zarabiać na swoim blogu , dzięki postom sponsorowanym, jakie są wady i zalety, oraz kroki, które musisz podjąć, aby zarobić konkretne pieniądze.

Ostatnio pisałam o tym, jak zarabiać na swoim blogu dzięki reklamom, jak zarabiać na swoim blogu, dzięki własnym produktom i usługom oraz jak zarabiać na swoim blogu, dzięki programom partnerskim, więc tym razem zwracam uwagę na czwartą kategorię: jak zarabiać na swoim blogu dzięki postom sponsorowanym.

Zachęcam Cię również do przeczytania mojego artykułu: Dlaczego większość blogerów nie zarabia pieniędzy w swojej niszy, abyś była świadoma najczęściej popełnianych błędów przez początkujących blogerów.

jak zarabiać na blogu dzięki reklamom

Jak zarabiać na swoim blogu, dzięki postom sponsorowanym

CZYM DOKŁADNIE SĄ POSTY SPONSOROWANE?

Posty sponsorowane to subtelna forma reklamy, w której marka kontaktuje się z Tobą i prosi o umieszczenie jej brandu w poście na blogu w zamian za pieniądze. Na przykład marka biura podróży skoncentrowana na turystów podróżujących na Wyspy Kanaryjskie, może skontaktować się ze mną i poprosić mnie o umieszczenie ich produktu (wycieczki) w nowym poście na moim blogu o Teneryfie: LoveExplore.pl i zgodzi się zapłacić mi ustaloną kwotę za ten post z promocją.

Post sponsorowany może być pod postacią recenzji danego produktu/usługi, konkursu z prezentami dla czytelników, przepisem, listą inspiracji zakupowych lub innego rodzaju postem przedstawiającym daną markę. Konkretny rodzaj posta, który ma być napisany na blogu, zazwyczaj jest wcześniej określany przez markę, lub czasami jest to kwestia do negocjacji między marką a blogerem.

Marka zazwyczaj oczekuje, że jej produkt zostanie nazwany, zrecenzowany i zaprezentowany na zdjęciach, a także zwykle będzie oczekiwać linku do swojej witryny internetowej.  Marka często chce, abyś udostępnił swój post w mediach społecznościowych i może również wymagać innych usług, takich jak np. stworzenie filmów. Więc upewnij się, że uwzględniasz to w pobieranej opłacie za swoje usługi.

Najlepszym portalem, w którym możesz zareklamować swojego bloga, gdzie będą się do Ciebie zgłaszać marki, jest strona https://www.whitepress.pl/.  

Jak to zrobić krok po kroku, przeczytasz w specjalnym przewodniku WhitePress “ 7 kroków do realizacji współpracy z Whitepress jako influencer”

Jak zaplanować cele dla swojego biznesu online w 2021

PLUSY I MINUSY POSTÓW SPONSOROWANYCH

Posty sponsorowane mogą być bardzo dochodowe, zwłaszcza jeśli masz dobre statystyki ruchu na stronie i / lub wąską niszę z lojalnymi i zaangażowanymi czytelnikami. To ostatnie jest często ważniejsze dla marek, które wolą dotrzeć do niewielkiej liczby „właściwych” osób niż do większej, ale bardziej ogólnej grupy odbiorców.

Posty sponsorowane mogą być również świetnym sposobem, aby zwiększyć autorytet Twojego bloga. Co mam na myśli? Praca z wielkimi znanymi markami czy nazwiskami, daje Ci uznanie w oczach czytelników i obserwatorów. Oprócz tego, zyskujesz także w oczach innych marek, które mogą być bardziej skłonne do współpracy z Tobą, jeśli zobaczą, że inne wielkie marki współpracowały z Tobą w przeszłości.

Posty sponsorowane mogą również zwiększyć Twoją ekspozycję, ponieważ marka często będzie umieszczać Twój post na swoich kanałach społecznościowych, a jeśli marka poprosi Cię o przeprowadzenie konkursu z prezentami na Twoim blogu, może to znacznie zwiększyć liczbę wyświetleń strony i obserwujących w mediach społecznościowych.

Posty sponsorowane mogą również zapewnić Tobie (a czasem też Twojej rodzinie) niesamowite doświadczenia i możliwości, o których w innym przypadku moglibyście tylko pomarzyć (np. sponsorowane wakacje w egzotycznych miejscach, spotkania z celebrytami, udział w pokazach mody, premierach i innych ekskluzywnych wydarzeniach…)

Wadą jest to, że posty sponsorowane, jeśli mają być dobrze wykonane, to często zajmują dużo czasu. A jeśli nie jesteś dobra w negocjowaniu, to może się okazać, że niestety nie otrzymasz wystarczającej zapłaty za swoją pracę, poświęcony czas i cały wysiłek włożony w tworzenie treści.

Musisz też bardzo uważać, aby upewnić się, że post sponsorowany jest odpowiedni dla niszy Twojego bloga – możesz otrzymać atrakcyjną ofertę za dużą stawkę, ale jeśli dany produkt czy usługa, nie pasuje do Twojego bloga, to będzie wyglądał dziwnie i spamersko i ostatecznie może zrazić Twoją grupę odbiorców. Zamiast tego chcesz zbudować zaufanie i lojalność  wśród swoich czytelników. Tak więc, podobnie jak w przypadku linków partnerskich , umieszczaj tylko produkty w postach sponsorowanych, które naprawdę polecasz, i wiesz, że Twoi czytelnicy też to pokochają.

Innym problemem jest to, że możliwości dla postów sponsorowanych są zwykle niewielkie. W niektórych miesiącach możesz mieć tak dużo ofert, że nie zdołasz tego wszystkiego sama ogarnąć. Natomiast w  innych miesiącach może być tak, że nie będzie żadnej okazji postu sponsorowanego. Mogłoby to okazać się bardzo stresujące, jeśli miałoby to być jedyne źródło Twojego dochodu z bloga. Ja właśnie z tego powodu nigdy nie polegałabym tylko na jednym źródle dochodu (ale jako część innych źródeł dochodu, takich jak reklamy, linki partnerskie, produkty i usługi).

 

Jak zarabiać na swoim blogu, dzięki postom sponsorowanym

WIĘC JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ?

Istnieje wiele sposobów uzyskiwania postów sponsorowanych. Często zdarza się, że po założeniu bloga będziesz regularnie otrzymywać zapytania od marek wpadające do Twojej skrzynki odbiorczej. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail od marki, bądź ostrożny – często nie wspominają o pieniądzach w swoich początkowych wiadomościach. Zawsze odpisuj na wiadomości, by dowiedzieć się konkretnie, jaki rodzaj zapłaty jest dostępny na daną kampanię. Alternatywnie możesz odpowiedzieć, podając listę swoich cen za dane usługi.

Wiele ofert tego typu trafia do mojej skrzynki odbiorczej i by nie tracić czasu (i okazji!) mam przygotowanego dość standardowego e-maila w odpowiedzi, w którym jest napisane coś w rodzaju: „Brzmi świetnie – chciałbym się zaangażować! Czy możesz mi powiedzieć więcej o tym, czego konkretnie oczekujesz i jaki masz budżet na ten projekt? ”

Często marki mają dostępny budżet na daną kampanię, natomiast bądź świadoma, że nie wszystkie mają taki budżet ustalony. Jeśli odpowiedzą, że „nie mają budżetu” i „czy byłbyś skłonny to zrobić za darmo?”, to w tym momencie musisz dokonać ostrożnej oceny, “opłacalności” reklamy tej marki. Np. jeśli produktem marki jest bardzo drogi przedmiot lub wyjątkowa okazja, którą może Ci zaoferować (np. Wycieczka na Karaiby dla Ciebie i Twojej rodziny), to może warto jednak zrobić to za darmo.

Ale jeśli poważnie myślisz o zarabianiu pieniędzy na swoim blogu, to takie darmowe reklamy” postów sponsorowanych, powinny stanowić naprawdę rzadki wyjątek. Jeśli firma odpowie, że nie mają pieniędzy na tą kampanię, to możesz grzecznie odpowiedzieć, że interesują Cię tylko płatne zlecenia. W tym celu stworzyłam również gotowy szablon e-maila w którym zwracam się w bardzo uprzejmy sposób, odpowiadając coś w rodzaju: „Dziękuję za zainteresowanie moją marką. Ponieważ prowadzę bloga na pełny etat, współpracuję tylko z płatnymi ofertami, więc obawiam się, że tym razem nie mogę przyjąć Waszej propozycji ”. Natomiast  jeśli w przyszłości będziecie mieć budżet na kampanie płatne, z przyjemnością posłucham Waszej propozycji i podejmę współpracę ”.

Możesz pomyśleć – “ah, jaka szkoda, mogłabym dostać kilku gratisów z danej firmy…..”  Ale zastanów się chwilę…. tak naprawdę, jeśli chcesz, aby Twój blog zarabiał poważne pieniądze, istnieją lepsze sposoby na wykorzystanie Twojego cennego czasu.

Alternatywnie możesz wyjść na przeciw i poszukać okazji dla siebie (na przykład właśnie to możesz robić ze swoim czasem, zamiast pisać darmowe posty sponsorowane!). Możesz zrobić research aby zidentyfikować i zbadać marki, które chciałabyś zaprezentować na swoim blogu, i napisać wiadomość e-mail z propozycją do nich (lub ich agencji PR, jeśli taką mają), w jaki sposób chcesz je promować (i pamiętaj, aby dołączyć swoje ceny!).

Możesz też dołączyć do sieci i agencji, które starają się dopasować blogerów do marek. Między innymi, jedną z polskich popularnych agencji jest WhitePress lub REACHaBLOGGER. 

REACHaBLOGGER jest platformą, umożliwiającą bezpośrednią współpracę pomiędzy Reklamodawcami (Klientami) i Twórcami (Influencerami). W tym portalu możesz opublikować swoją ofertę, która trafi do Katalogu ofert. Możesz też regularnie przeglądać aktualne Zlecenia od Reklamodawców (Katalog zleceń) i zgłaszać się do nich. Wiedz, że tylko niektórzy Reklamodawcy publikują swoje Zlecenia. Inni po prostu wybierają spośród Katalogu ofert Influencerów.

JAK ZAROBIĆ DUŻO PIENIĘDZY DZIĘKI POSTOM SPONSOROWANYM

Na początek potrzebujesz atrakcyjnego bloga z dobrze dobraną i zaangażowaną publicznością. Tak więc na początku będziesz musiał popracować nad rozbudową swojego bloga za pomocą świetnych postów i zwiększeniem liczby czytelników . Będziesz także musiał ciężko pracować nad followersami i zaangażowaniem obserwujących na Twoich platformach Social Media, ponieważ jest to często bardzo ważny wskaźnik dla marek.

Musisz także być dobry w negocjacjach. Jeśli chcesz dobrze zarabiać, zawsze staraj się wynegocjować dobrą opłatę za każdy post sponsorowany, który robisz, a jeśli marka nie ma wystarczającego budżetu, przygotuj się na rezygnację z oferty i wykorzystanie czasu na produktywne działania (takie jak praca nad SEO, zaangażowanie w Social Media lub bezpośrednie odzywanie się do marek), które będą bardziej dochodowe w dłuższej perspektywie.

Jeśli chcesz zarabiać poważne pieniądze, dołącz do sieci WhitePress lub ReachaBlogger, oczywiście wcześniej przygotowywując swojego bloga do promocji. Nie czekaj, aż w Twojej skrzynce odbiorczej pojawią się okazje.

Dowiedz się jakiego rodzaju współprace z influencerami można zrealizować z pomocą platformy Reach a Blogger?

Kiedy już zostaniesz poproszony o zrobienie postów sponsorowanych przez daną markę, upewnij się, że masz jasność co do tego, co jest wymagane, wypełnij brief zgodnie z wymaganym standardem (najlepiej zawsze staraj się dostarczyć więcej informacji) i przed upływem terminu oraz niezwłocznie wystaw fakturę firmie. Marki zapamiętają blogerów, z którymi łatwo i profesjonalnie się współpracuje, i prawdopodobnie w przyszłości otrzymasz od nich więcej zleceń. Zazwyczaj również PR i Brand Managerowie z danej branży, znają się i przekazują sobie istotne informacje. Więc jeśli jesteś znana jako profesjonalistka i konkretna w komunikacji, to możesz liczyć na to, że zostaniesz zapamiętana, a to może prowadzić do dalszych okazji z różnymi markami w przyszłości.

Dowiedz się więcej…

Mam nadzieję, że te wskazówki: Jak zarabiać na blogu dzięki postom sponsorowanym, dały Ci jasny obraz tego w jaki sposób możesz zacząć tworzyć dochody ze swojego bloga i budować niezależność finansową. Daj znać w komentarzu poniżej czy miałaś już okazję pisać posty sponsorowane dla marek? i jak Ci idzie dalszy rozwój finansowy swojego bloga?

Dowiedz się więcej na temat zarabiania na swoim blogu z następujących postów:

Kolejne kroki:

 

Jak zarabiać na swoim blogu, dzięki postom sponsorowanym
ZNAJDŹ MNIE NA SOCIAL MEDIACH

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *