Zarabianie,  Blogowanie

Jak można zarabiać na blogu w 2021

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak blogerzy zarabiają pieniądze ? A może masz bloga i chcesz wiedzieć, jak możesz na nim zarabiać? Lub być może chcesz zwiększyć swoje dochody z blogowania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, to ten post jest zdecydowanie dla Ciebie! Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jak się zarabia na blogach?
Gdybym mogła otrzymać 5 zł za każdym razem, gdy ktoś zadaje mi pytanie „W jaki sposób blogi zarabiają pieniądze?”, dziś pewnie byłabym bardzo bogata! Zazwyczaj rozmowa wygląda mniej więcej tak…

Nowy znajomy: czym się zajmujesz na co dzień?

Ja: Jestem profesjonalną blogerką i youtuberką.

Nowy znajomy (wygląda na nieco zaskoczonego): nooo…ale jak zarabiasz pieniądze?

ZAROBKI NA BLOGU

Kiedyś uważałam to za lekko irytujące (bo spójrzmy prawdzie w oczy – jest to trochę dziwne pytanie zadawać komuś, kogo dopiero się poznało. Zwykle my, Polacy, jesteśmy znani z niechęci do rozmowy o pieniądzach i dochodach…. najwidoczniej, nie w przypadku blogowania i zarabiania w internecie…). Ciągle mnóstwo osób zadaje mi to pytanie i z niedowierzaniem, przysłuchuje się,  jakie istnieją niesamowite możliwości zarabiania online.

Przykre jest to, że wciąż istnieje duża liczba blogerów, którzy niestety NIE zarabiają na swoich blogach… Oczywiście, jeśli NIE CHCESZ zarabiać na swoim blogu, to w porządku – jest wielu ludzi, którzy po prostu chcą traktować blogowanie jak swoje hobby, nie mając ochoty w ogóle zarabiać pieniędzy, i to jest jak najbardziej okey.

Jednak to, co mnie zasmuca, to wszyscy blogerzy, którzy naprawdę chcą zarabiać na swoich blogach pieniądze, którzy wreszcie chcą rzucić pracę na etacie, aby móc blogować w pełnym wymiarze godzin, którzy naprawdę chcą przekształcić swoje blogi w biznes na pełny etat, niestety wciąż nie zarabiają (konkretnych) pieniędzy.

Jestem przekonana, że największe znaczenie ma tutaj postawa i nastawienie biznesowe- blogera. Trudno jest zarabiać na blogu, jeśli nie traktujesz go jak swojej firmy czy biznesu: tu trzeba po prostu wyznaczyć sobie cele i ciężko pracować, aby je osiągnąć (tak jak w każdej innej dobrze prosperującej firmie). 

Warto zauważyć, że jednym z kluczowych celów tych z nas, którzy chcą, aby nasze blogi były naszą pracą, jest chęć (lub nawet potrzeba!) zarabiania pieniędzy. Nie powinieneś się wstydzić tego celu – to nie znaczy, że jesteś chciwy, to znaczy, że masz na myśli biznes (dosłownie!). I spójrzmy prawdzie w oczy, wszyscy musimy jeść i płacić rachunki!

jak zarabiać na blogu w 2021 proste sposoby

Ale jak dokładnie to robisz? W jaki sposób blogerzy zarabiają pieniądze?

Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy na blogu, ale zasadniczo dzielą się one na 5 głównych kategorii:

1. JAK ZARABIAĆ NA BLOGU: REKLAMA

To chyba najbardziej znany sposób zarabiania przez blogerów. Jeśli masz reklamy na stronie, to jest to całkiem oczywiste, prawda? (Dla przykładu, przyjrzyj się większości portali w internecie. Są tam reklamy graficzne, które zazwyczaj widzisz w artykułach, na pasku bocznym, jako wyskakujące okienko u dołu postu oraz w samej treści. Zarabiasz określoną stawkę w zależności od tego, ile osób widzi Twoje reklamy (oraz jeśli ludzie klikną w te reklamy i / lub kupią produkt).

 Najpopularniejszy sposób zarabiania na reklamach, to rejestracja konta w Google AdSense i udostępnienie miejsca na swojej stronie, reklamom.

Przeczytaj → Jak zarabiać na blogu, dzięki reklamom

2. JAK ZARABIAĆ NA BLOGU: LINKI AFILIACYJNE / PARTNERSKIE

Linki partnerskie to również forma reklamy. Dołączasz do programu partnerskiego i umieszczasz specjalny link w swoim poście na blogu. Jeśli ktoś kliknie w ten link i przejdzie do zakupu produktu, otrzymasz niewielką prowizję.

Jednym z najbardziej znanych programów partnerskich w Polsce jest program partnerski WebePartners. Portal ten, to sieć skupiająca programy partnerskie marek działających w branży e‑commerce. Aktualnie współpracuje z nią kilkuset reklamodawców oraz kilkanaście tysięcy wydawców. Na stronie webePartners znajdziesz nie tylko informacje na temat firm współpracujących w programie afiliacji, ale również cenne wskazówki na temat marketingu internetowego oraz jak zarabiać na afiliacji na social mediach.

W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że jeśli piszesz post o konkretnym produkcie (Partnera), możesz umieścić w poście swój specjalny link partnerski (afiliacyjny), który będzie prowadzić do strony produktu w witrynie Partnera. Jeśli Twój czytelnik kliknie link i przejdzie do zakupu produktu, otrzymasz procent ceny sprzedaży. W zależności z jaką firmą współpracujesz/jesteś partnerem, prowizje mogą się wahać od 3% do nawet 50%.

W dzisiejszych czasach w internecie istnieje bardzo dużo programów afiliacyjnych (nawet ja mam swój program partnerski na moje kursy online)- dlatego jeśli masz jakiś produkt czy usługę na myśli, którą zechcesz opisać na swoim blogu lub polecić, to sprawdź wcześniej, czy dana firma ma taki program, zapisz się i zarabiaj!

Przeczytaj → Jak zarabiać na swoim blogu, dzięki linkom partnerskim

Polecam artykuł na blogu Mała Wielka Firma: Afiliacja w praktyce, czyli programy partnerskie sprawdzone i polecane przez Małą Wielką Firmę

3.JAK ZARABIAĆ NA BLOGU: POSTY SPONSOROWANE

Posty sponsorowane to subtelna forma reklamy, w której marka kontaktuje się z Tobą i prosi o umieszczenie jej brandu w poście na blogu w zamian za pieniądze. Na przykład marka biura podróży skoncentrowana na turystów podróżujących na Wyspy Kanaryjskie, może skontaktować się ze mną i poprosić mnie o umieszczenie ich produktu (wycieczki) w nowym poście na moim blogu o Teneryfie: LoveExplore.pl i zgodzi się zapłacić mi ustaloną kwotę za ten post z promocją.

Marka zazwyczaj oczekuje, że jej produkt zostanie nazwany, zrecenzowany i zaprezentowany na zdjęciach, a także zwykle będzie oczekiwać linku do swojej witryny internetowej.  Marka często chce, abyś udostępnił swój post w mediach społecznościowych i może również wymagać innych usług, takich jak tworzenie filmów. Więc upewnij się, że uwzględniasz to w pobieranej opłacie.

Najlepszym portalem, w którym możesz zareklamować swojego bloga, gdzie będą się do Ciebie zgłaszać marki, jest strona https://www.whitepress.pl/.  

Jak to zrobić krok po kroku, przeczytasz w specjalnym przewodniku WhitePress “ 7 kroków do realizacji współpracy z Whitepress jako influencer”

Przeczytaj → Jak zarabiać na blogu, dzięki postom sponsorowanym

4.JAK ZARABIAĆ NA BLOGU: PRODUKTY

Innym sposobem zarabiania pieniędzy, który jest potencjalnie bardzo lukratywny, jest tworzenie produktów, które możesz sprzedawać swoim czytelnikom za pośrednictwem swojego bloga. Może to być rzeczywisty produkt fizyczny (nie jest to najłatwiejszy sposób dla początkujących). Jednak blogerzy zazwyczaj decydują się na sprzedaż produktów wirtualnych (cyfrowych) ze swoich witryn internetowych, takich jak materiały do druku w PDF, e-booki, kursy i aplikacje.

Przeczytaj → Jak zarabiać na swoim blogu dzięki produktom i usługom online

5. JAK ZARABIAĆ NA BLOGU: USŁUGI

Kolejnym sposobem, w jaki blogerzy mogą zarabiać, są usługi. Może to być wszystko, od oferowania usług wirtualnych asystentów lub zarządzania mediami społecznościowymi, po pisanie niezależnych artykułów dla innych witryn i czasopism, po usługi coachingowe i konsultingowe lub bardziej niszowe usługi, takie jak oferowanie szkoleń osobistych, usług prawnych lub porad podatkowych (oczywiście tylko jeśli masz odpowiednie kwalifikacje do tych rzeczy!)

To, w jaki sposób  zarabiasz na swoim blogu, zależy od Twojej osobowości, celów, niszy i umiejętności. Istnieją blogi, które zarabiają naprawdę niezłe pieniądze, na wszystkie wyżej wymienione sposoby, natomiast moja najważniejsza wskazówka dla Ciebie, to abyś próbowała zdywersyfikować swoje źródła przychodów poprzez dążenie do zarabiania pieniędzy na co najmniej 2 lub 3 z tych sposobów. W ten sposób, jeśli jedno źródło przychodów wysycha lub ma zły czas, to masz inne źródła przychodów, z których możesz skorzystać – lub innymi słowy: wszystkie twoje jajka nie są w jednym koszyku!

ZNAJDŹ MNIE NA SOCIAL MEDIACH

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *