Zarabianie,  Blogowanie

Jak zarabiać na swoim blogu, dzięki linkom partnerskim

W dzisiejszych czasach, istnieje wiele sposobów zarabiania na swoim blogu. Jednak coraz więcej blogerów zarabia dzięki linkom partnerskim czy tkz. afiliacji.

Czym właściwie są linki partnerskie? Jakie są wady i zalety takiego zarabiania, oraz jak wygląda zarabianie na linkach partnerskich? Czytaj dalej ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak zarabiać na swoim blogu dzięki linkom partnerskim .

Jak zarabiać na blogu dzięki linkom partnerskim

Niedawno udostępniłam post w odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, a mianowicie: „W jaki sposób można zarobić na blogu”. Napisałam w tym artykule, że istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy, ale w zasadzie sprowadzają się do 5 głównych kategorii, czyli: reklama z Google Adsense, linki partnerskie, posty sponsorowane, własne produkty i usługi.

Jest to świetne podsumowanie głównych sposobów, dzięki którym blogi zarabiają pieniądze, natomiast w tym artykule chciałam zagłębić się w szczegółach, dokładnie JAK zarabiać na swoim blogu za pomocą linków partnerskich, jakie są wady i zalety, oraz kroki, które musisz podjąć, aby zarobić konkretne pieniądze.

Ostatnio pisałam o tym, jak zarabiać na swoim blogu dzięki reklamom , więc tym razem zwracam uwagę na drugą kategorię: jak zarabiać na swoim blogu dzięki linkom afiliacyjnym.

zarabianie na blogu biznes online

CO ROZUMIEMY PRZEZ LINKI PARTNERSKIE?

Jako bloger możesz dołączyć do programów partnerskich, z których najbardziej znanym w Polsce jest WebePartners, a za granicą program partnerski Amazon.

Po dołączeniu do programu partnerskiego otrzymujesz specjalny link, który jest przypisany indywidualnie każdemu użytkownikowi.. Następnie możesz zawrzeć ten link w poście na blogu (lub w dowolnym miejscu na swoim blogu, Social Mediach czy emailu). Jeśli Twoi czytelnicy klikną w ten link, a następnie dokonają zakupu, otrzymasz niewielką prowizję – procentową (prowizja od WebePartners zależy od programu/firmy do której dołączyć, a z Amazon wynosi zwykle od 3% do 10%) lub stałą opłatę.

Istnieje wiele programów partnerskich – zanim polecisz produkt lub usługę, warto sprawdzić, czy dana firma ma program partnerski, do którego możesz dołączyć.

PLUSY I MINUSY

Blogerzy, którzy dobrze sobie radzą z linkami afiliacyjnymi, zarabiają naprawdę DUŻO – tysiące dolarów miesięcznie (mam tu na myśli blogerów zagranicznych).

 Jak to działa? 

Udostępniasz post, w którym omawiasz temat związany z produktem Twojego programu partnerskiego. Zostawiasz swój link partnerski, w naturalny sposób, rekomendując dany produkt czy usługę. Link w Twoim poście jest znacznie mniej natrętny niż duża, krzykliwa reklama displayowa. Link jest również bardziej logiczny – zwykle jest w kontekście recenzji Twojego bloga i pochodzi z Twojej rekomendacji. Więc jeśli masz lojalnych fanów – publiczność, która trzyma się każdego Twojego słowa i kupuje wszystko, co polecasz – to dobrze sobie poradzisz z linkami afiliacyjnymi.

Chociaż oczywiście istnieje związek między wyświetleniami strony, a dochodem partnera, jest on mniej bezpośredni niż w przypadku standardowej reklamy, co oznacza, że nawet mały blog może zarabiać dobre pieniądze dzięki programom partnerskim.

Inną wspaniałą rzeczą związaną z linkami partnerskimi jest to, że po opublikowaniu ich w poście na blogu możesz nadal zarabiać na nich z miesiąca na miesiąc (o ile post na blogu jest nadal aktualny), a publikując coraz więcej postów na blogu z coraz większą liczbą linków partnerskich, zarabiasz coraz więcej pieniędzy, i co najważniejsze PASYWNIE!

Wadą jest to, że musisz ciężej pracować dla linków partnerskich, niż reklamy. W przypadku reklam w zasadzie można to ustawić i zapomnieć. W przypadku linków partnerskich musisz napisać i opublikować post na blogu, który zawiera co najmniej jedno łącze partnerskie i promować ten post na blogu. I nie wystarczy, aby ludzie po prostu spojrzeli na link partnerski, muszą go faktycznie kliknąć ORAZ zacząć kupować ten produkt, abyś mogła zarabiać pieniądze.

Innym problemem jest to, że linki partnerskie zdecydowanie lepiej działają na niektórych rodzajach blogów, niż na innych… z reguły im wyższa cena polecanych pozycji, tym więcej pieniędzy zarobisz – na przykład blog polecający sprzęt fotograficzny, który kosztuje tysiące zł, może zarobić więcej pieniędzy dzięki linkom partnerskim niż ktoś, kto poleca książki, które sprzedają się za kilkanaście zł.

WIĘC JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ?

Dobrą wiadomością na temat linków partnerskich jest to, że możesz zacząć na nich zarabiać od razu, a kwota, którą zarabiasz, nie jest bezpośrednio powiązana z liczbą wyświetleń strony, więc nawet małe blogi mogą zarabiać pieniądze dzięki linkom partnerskim, jeśli to zrobią dobrze.

Zacznij od zapoznania się z programami partnerskimi związanymi z tematem Twojego bloga, a następnie zgłoś się do programu partnerskiego – zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz lub wysłać wiadomość e-mail, a zazwyczaj szybko otrzymasz odpowiedź zwrotną.

Jednym z najbardziej znanych programów partnerskich w Polsce jest program partnerski WebePartners. Portal ten, to sieć skupiająca programy partnerskie marek działających w branży e‑commerce. Aktualnie współpracuje z nią kilkuset reklamodawców oraz kilkanaście tysięcy wydawców. Na stronie webePartners znajdziesz nie tylko informacje na temat firm współpracujących w programie afiliacji, ale również cenne wskazówki na temat marketingu internetowego oraz jak zarabiać na afiliacji na social mediach.

Jak już wybierzesz firmy, z którymi chcesz współpracować i zapiszesz się do ich programu partnerskiego, to następnie pisz posty, gdzie w naturalny sposób zawrzesz linki do usług lub produktów, których jesteś partnerem. Może to być recenzja, artykuł z „pierwszej dziesiątki” lub po prostu link, który w naturalny sposób “wsuwa się” w normalny post na blogu. 

I pamiętaj, aby dołączyć swój specjalny, indywidualny link partnerski, gdy odsyłasz swoich czytelników, w miejsce, gdzie ludzie mogą kupić ten produkt, abyś mogła otrzymać prowizję za to polecenie. 

P.S. Jeśli jesteś studentem moich kursów online z Network Marketingu, to też możesz dołączyć do mojego programu partnerskiego i zarabiać na polecaniu moich kursów, 10% prowizji! Więcej na ten temat przeczytasz na tej stronie.

JAK MOŻESZ ZACZĄĆ ZARABIAĆ DUŻO PIENIĘDZY DZIĘKI LINKOM PARTNERSKIM

Najlepszym sposobem na zarobienie dobrych pieniędzy na linkach partnerskich jest zbadanie najlepszych programów partnerskich dla swojej niszy, a następnie użycie tych linków w wielu naturalnych postach na blogu. Linki partnerskie powinny wydawać się czytelnikom naturalne i pomocne, a nie denerwujące i spamerskie – jeśli każde inne słowo jest linkiem partnerskim, to nie jest fajne! Atmosfera powinna polegać na pomaganiu i doradzaniu ludziom, a nie ciągłej sprzedaży i łapaniu pieniędzy na każdym kroku.

Inną ważną rzeczą, którą musisz zrobić, jest zdobycie zaufania czytelników i utrzymanie go. Upewnij się, że linki, których używasz, są naprawdę pomocne i zdecydowanie są to rzeczy, które uwielbiasz, i wiesz, że Twoi czytelnicy również je polubią i skorzystają z nich. Nigdy, przenigdy nie ulegaj pokusie dołączenia linku partnerskiego do czegoś, czego sama byś nigdy nie kupiła, tylko dlatego, że prowizja jest dobra. Na początku możesz otrzymać niewielką kwotę pieniędzy, ale ostatecznie stracisz zaufanie czytelników, a to zrujnuje długoterminowe wyświetlenia stron i dochody z bloga.

Aby zdobyć zaufanie i lojalność czytelników, musisz ciężko pracować, tworząc posty na blogach, które naprawdę do nich przemawiają, angażując się w media społecznościowe (grupa na Facebooku jest do tego świetna) i powiększając swoją listę e-mailową. Im bardziej zdobędziesz miłość i zaufanie swoich czytelników, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że wezmą pod uwagę Twoje rekomendacje.

Polecam podcast Marka Jankowskiego z MalaWielkaFirma.pl: Jak zarabiać na polecaniu produktów przez programy partnerskie? Skuteczna afiliacja bez poczucia winy

Podsumowując...

Podsumowując…jest wiele sposobów na zarabianie na blogu…jednym z nich, jak już wiesz, jest dołączenie do programów partnerskich i zarabianie prowizji z poleceń. Ja osobiście polecam tą formą zarabiania, gdyż regularnie, co miesiąc zarabiam dobre pieniądze, tylko i wyłącznie z afiliacji. Jednak pamiętaj, że aby odnieść sukces na tej formie zarabiania, musisz wykazać się ogromną cierpliwością, wytrwałością i konsekwencją w działaniu (np. pisaniu postów i promowaniu ich).

Co dalej? Nie zatrzymuj się tutaj, idź dalej, ucz się i eksperymentuj. A sukces to tylko kwestia czasu.

Kolejne kroki:

Jak zarabiać na blogu dzięki linkom partnerskim
ZNAJDŹ MNIE NA SOCIAL MEDIACH

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *