Inspiracje

10 sposobów na zmotywowanie się do działania

Zacząłeś swój nowy biznes? Postawiłeś cele? Zrobiłeś plan działania? Wiesz co masz robić i kiedy masz robić… ale nagle pojawia się w Twojej głowie tysiąc wymówek “czemu by tego nie zrobić teraz”, “może by tak przełożyć na później”, “zrobię to wieczorem”, “zrobię to weekend” lub kompletnie poddajesz się i odkładasz to na następny  tydzień, miesiąc (rok???)……. Motywacja zaczyna spadać, a wraz z motywacją wiara, że “uda” Ci się cokolwiek osiągnąć. W rezultacie przestajesz wierzyć, że zasługujesz na sukces i się wycofujesz… po to by za miesiąc, dwa lub rok znowu “spróbować” działać….. Uczestniczysz w szkoleniu online, szkoleniu offline, słuchasz webinarów, czytasz książkę i znów masz motywację do działania….Wystarcza jej na kilka dni lub może tygodni, i za chwilę znów się poddajesz…. 

Jak długo będziesz ponawiać te błędne koło? Ile jeszcze potrzebujesz motywacji, by osiągnąć swoje cele ? Co musiałoby się stać, byś dokańczał zadania ? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym ?

Jak długo jeszcze tak będziesz odkładać swoje marzenia ? Czy ta prokrastynacja rzeczywiście Ci służy w życiu ? Czy gdybyś nie posłuchał tego “podpowiadacza” w swojej głowie i pomimo, że “nie chce Ci się” lub masz “inny powód” by nie wykonać swojej pracy, zrobił to rok temu, miesiąc temu, lub wczoraj (wtedy kiedy miałeś to zaplanowane) to czy osiągnąłbyś już swoje cele ? Gdzie byś był dzisiaj? Jak wyglądałoby Twoje życie? Pomyśl chwilę…. ile czasu zmarnowałeś na odkładanie na później i szukanie wymówek, zamiast rozwiązań?

Wiesz dobrze, że systematyczne i konsekwentne działanie, to klucz do sukcesu w czymkolwiek, co sobie w życiu założysz.  Samodyscyplina i samodoskonalenie dobrych nawyków jest Twoim obowiązkiem, jeśli naprawdę chcesz osiągnąć w życiu wielkie cele i spełnić wielkie marzenia. Sukces wymaga poświęcenia i zaangażowania. Nie można tak po prostu sobie raz działać, a raz nie działać, tylko wtedy “kiedy mi się chce”. Sztuką ludzi sukcesu jest właśnie działanie nawet wtedy kiedy im się “nie chce”….

Jak zmotywować się do działania, nawet jak mi się nie chce?

Dziś postanowiłam podzielić się z Tobą 10 sposobami na zmotywowanie się do działania i systematyczne, konsekwentnie wykonywanie swoich kluczowych zadań, które prowadzą Cię do celu. W poprzednim artykule, podzieliłam się z Tobą równie ważnym ćwiczeniem, które pomoże Ci znaleźć źródło Twojej motywacji, a mianowicie, znalezienie swojego “Dlaczego” i “Po co” (przeczytaj tutaj) Od tego właśnie powinno się zacząć jakiekolwiek działanie, by utrzymywała się w nas odpowiednia motywacja długoterminowo (tak długo, aż osiągniemy cele!) … Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, odpowiedz sobie na te kluczowe pytania jeszcze dziś! zapisz je swoim zeszycie, a następnie przejdź do tego artykułu 🙂 

Jak się zmotywować do działania

10 sposobów na zmotywowanie się do działania

#1 Podziel cele na mniejsze kawałki

Twoje cele w biznesie Network Marketingu na samym początku mogą być zbyt wielkie “na pierwszy rzut oka”… Mogą wydawać Ci się nie osiągalne i “trudne” do zrealizowania. Zwłaszcza, kiedy jesteś nowy w tej branży, nie masz doświadczenia i musisz się jeszcze dużo nauczyć.

Początkujący networkerzy, z wielkim entuzjazmem chcą “iść na maksimum” i osiągać “natychmiast” wielkie cele…natomiast często bywa tak, że właśnie te cele zaczynają ich szybko przytłaczać i presja, jaką sobie nieświadomie narzucili. 

Dlatego nie stawiaj od razu olbrzymich celów, które wydają się nie realne by osiągnąć w jednym miesiącu czy tygodniu pracy. Zamiast tego, ustal bardziej realistyczne i sensowne cele, jak na przykład 5 rozmów w tygodniu na rynku ciepłym, 5 rozmów na rynku zimnym i z tego 1 zapis klienta. Myślę, że jest to bardzo realistyczny i rozsądny cel, który można spokojnie na początku zrealizować. 

Tym sposobem zrób plan działania do osiągnięcia pierwszego statusu w swoim biznesie, a następnie każdego kolejnego. Kiedy podzielisz “słonia” na kawałki, wydaję się bardziej realistyczne, że osiągniesz swój wielki cel 🙂

#2 Śledź postępy

Wyznacz swoje cele w postaci tabelki, bez względu na to czy zrobisz to w Excelu czy w zeszycie, zapisz swoje małe cele w kolumnach i podziel na dni. Zaznaczaj za każdym razem wszystkie aktywności, które zrealizowałeś danego dnia, np: ilość nowych kontaktów, ilość rozmów z osobami poznanymi na Facebooku, ilość osób, które umówiłeś na prezentację, ilość osób, którym wysłałeś nagranie prezentacji, ilość osób poleconych, ilość odbytych szkoleń itp. Poniżej przedstawiam Ci przykładowy format jaki sama prowadzę na co dzień, dzięki temu wiem, że zmierzam w dobrym kierunku i widzę małe postępy, jakie robię każdego dnia. Uwierz, że takie małe aktywności bardzo motywują i dodają wiary w realizację swojego wielkiego celu. Oczywiście staraj się być codziennie o 1% lepszy od dnia poprzedniego… zobaczysz co się stanie po 30, 60 i 100 dniach! Oczywiście powtarzaj tą aktywność tak długo, aż osiągniesz cel! Wypełniaj tabelkę z postępami każdego dnia! Bądź w tym systematyczny! Pobierz bezpłatnie tabelkę lub przepisz do zeszytu i zacznij śledzić postępy na swojej drodze do celu od teraz!

#3 Usuń poczucie winy

Zejdź na ziemie. Pogódź się z tym, że będą w Twoim działaniu “gorsze dni”, w których możesz mieć “gorsze” wyniki od poprzednich dni czy tygodni. Bądź ze sobą szczery i uczciwy wobec siebie. Jeśli już na początku ustalisz sam ze sobą, że mogą się zdarzyć “gorsze dni”, będziesz lepiej przygotowany psychicznie, aby poradzić sobie z małymi niepowodzeniami. Nie pozwól, aby błąd lub “gorszy dzień”, był pretekstem do rezygnacji. Ustal  już na samym początku, sam ze sobą, że kiedy pojawi się “spadek formy” w działaniu, to zamiast rezygnować, weźmiesz sobie po prostu przerwę, odpoczniesz, odświeżysz umysł i wrócisz do pracy. Sztuką jest trwać w postanowieniu, natomiast rezygnacja jest niczym innym jak po prostu pójściem na “łatwiznę”. Pamiętaj: “Zwycięzcy nigdy nie rezygnują, rezygnujący nigdy nie zwyciężają.” Pogodzenie się z tym, że będą bywały trudniejsze momenty, pozwala na odpuszczenie presji wyniku i akceptację trudnych sytuacji. W takim wypadku będzie Ci dużo łatwiej wrócić do systematycznego działania i kontynuacji realizacji celów. #TIP Zapisz w zeszycie deklarację, samego ze sobą 🙂 W taki sposób, nigdy nie zapomniesz co ustaliłeś sam ze sobą, jak zachować się w “gorsze dni”….

#4 Skup się tylko na sobie

Nie porównuj się do innych! Zawsze będzie ktoś szybciej umawiał spotkania, więcej robił zapisów i więcej zarabiał niż Ty.

Nie porównuj się z nimi. Zapomnij o innych osobach, które osiągają kolejne poziomy. Każdy tutaj działa na swój sukces w swoim własnym tempie i ze swoim własnym doświadczeniem, które nabył dotychczas. Jedni poświęcają więcej czasu, szybciej się uczą i bardziej angażują niż inni, lecz to nie powinno być Twoim wyznacznikiem działań lub rezygnacji. Możesz się zainspirować innymi osobami, że jest możliwe zrobić więcej w tym samym czasie, kiedy porównujesz się z osobą, równą sobie. Lecz powtarzam, tu nie chodzi o sprawdzenie kto jest lepszy, a kto gorszy, lecz tylko o inspirację….Nie pozwól innym powstrzymać Cię od osiągnięcia celu, gdyż będziesz czuł się “gorszy”. Twój czas rozwijania się w tym biznesie i osiągania kolejnych poziomów jest dla Ciebie i Twoim zadaniem jest porównywać się tylko i wyłącznie z samym sobą! Staraj się być lepszy, niż byłeś i doskonalić kluczowe umiejętności. Robisz to dla siebie!

#5 Zdobądź zespół wsparcia i kibiców Twojego sukcesu

Znajdź ludzi – przyjaciół, rodzinę, współpracowników, sąsiadów – którzy zachęcą Cię do pozostania na dobrej drodze. Poproś o to konkretnie, zaufane Ci osoby, które będą wiernie i z dobrymi intencjami Ci kibicować.

Te osoby powinny Cię wspierać i dodawać otuchy w codziennym działaniu, natomiast nie naciskać presji i wywoływać stresu, np: „Dlaczego tego nie robisz ? przecież to takie proste, już dawno powinieneś to zrobić!”… Jeśli to wsparcie  zmieni się w krytykę lub naciskanie Cię i wywoływanie presji i stresu, wtedy delikatnie przypominaj swojemu znajomemu, że nie potrzebujesz dręczenia lecz wsparcia w drodze do celu. Moja dobra sugestia to, znalezienie sobie dobrego znajomego, który będzie “kontrolował” Twoją drogę do celu. Na przykład możesz poprosić kogoś, by był Twoim tkz. Partnerem w konsekwencji. Jest to osoba, której mówisz o swoich celach na dany tydzień oraz planach działaniach by je zrealizować, a na koniec tygodnia, “raportujesz” co zrobiłeś, a czego nie, i jak się możesz poprawić w następnym tygodniu. Jest to doskonałe ćwiczenie i nawyk, który bardzo pomaga w utrzymaniu tempa działania i pozostaniu na właściwej drodze do celu.

#6 Odkryj w swoim działaniu pasję i przyjemność

Jeśli nie możesz się zmotywować do działania, to być może powodem jest to, że nie wiesz jak masz coś zrobić. Nie rozumiesz jakiejś aktywności wystarczająco, dlatego ciągle ją odkładasz na później, z nadzieją, że będzie można znaleźć jakiś “lepszy, prostszy sposób”… Lub innym powodem może być też fakt, że kiedyś bardzo lubiłeś robić daną aktywność w konkretny sposób, a teraz masz potrzebę zmiany, gdyż stała się monotonna i nie sprawia Ci przyjemności.

Moja sugestia w tym wypadku jest taka, byś przetestowała różne aktywności np działanie online lub działanie offline (inne niż dotychczas) i wybrał te działania, które lubisz najbardziej, i stają się czymś, na co czekasz! Pamiętaj, że rozmowy i budowanie listy kontaktów, nie musi odbywać się  tylko na Facebooku, lub tylko wśród znajomych z ciepłego rynku. Może wolisz przetestować inne strategie, które mogą okazać się mega skuteczne, a zarazem przyjemne. Jeśli działasz offline, to polecam Ci spróbować działania online, np na Facebooku (na ten temat znajdziesz na moim blogu wiele artykułów). Jeśli natomiast działasz online, to polecam spróbować działania off-line, po za Facebookiem, bo być może odkryjesz nową pasję, która będzie dla Ciebie ogromną przyjemnością w drodze do celu.

Znasz już moje artykuły na temat rekrutacji ?

25 pomysłów na skuteczną rekrutację online i offline Sprawdź teraz!

10 najlepszych strategii rekrutacji do MLM przez Facebooka Przeczytaj tutaj!

#7 Dopasuj swoje działania do stylu życia. Spraw by były wygodne do wykonania

Jeśli masz bardzo napięty grafik i mnóstwo obowiązków w ciągu dnia, spraw by kluczowe aktywności w Twoim biznesie, były “łatwe” do dopasowania w codziennej rutynie. Jeśli wiesz, że Twój czas jest bardzo ograniczony, zdecyduj się na działanie online i budowanie swojej listy kontaktów przez Facebooka, ponieważ możesz to robić bardzo wcześnie rano, lub bardzo późnym wieczorem. Jeśli jednak nie masz możliwości pracy na Facebooku, to ustal sam ze sobą, że w ciągu dnia (np. przerwa na lunch), poświęcisz czas na kluczową aktywność, w którym będziesz wykonywał telefony by umówić spotkania w najbliższym wolnym terminie lub by wysłać nagranie prezentacji Twojej firmy.

Jeśli jesteś zbyt zmęczony na koniec dnia, by wykonać rozmowy ze swoimi potencjalnymi klientami, to zrób to zawsze jako pierwszą aktywność rano (wstań 30min wcześniej niż zwykle i wykonaj swoje zadania). Zawsze skupiaj się na rozwiązaniach i zbuduj dobre nawyki w swojej codziennej rutynie. Wymówki i “brak czasu” będą już tylko przeszłością!

Przeczytaj: Jak zarządzać czasem, działając online w Network Marketingu ?

 

#8 Zapomnij o przeszłości i niepowodzeniach

Być może w przeszłości próbowałeś swoich sił w innych projektach lub biznesach, które nie zakończyły się powodzeniem i osiągniętymi celami. To mogło pozostawić w Twojej pamięci przekonania w stylu “nie jestem wystarczająco dobry, by osiągnąć sukces w życiu: , “nie potrafię”, “nie da się”, “to jest za trudne”, “nie nadaję się do tego” itp. To już przeszłość, która była i z której, mam nadzieję wyciągnąłeś lekcje i wnioski na przyszłość. Ta przyszłość jest teraz.

Dlatego teraz skonfrontuj się z przekonaniami, które są w Twojej głowie i zamień je na pozytywne afirmacje, np: “jestem wystarczająco dobry, by osiągnąć sukces”, “potrafię to zrobić”, “zasługuję na sukces”, “jestem gotowy by osiągnąć kolejny poziom w moim biznesie”, “da się i wiem, jak to zrobić”, “zrobię wszystko, by to osiągnąć”, “to jest bardzo proste i przyjemne”… Powtarzaj sobie pozytywne stwierdzenia przez cały dzień, i cały czas, kiedy działasz! Zaprogramuj się pozytywnie i obserwuj zmiany jakie zachodzą w Tobie i w Twoim biznesie 🙂 “Fake it, till you make it” Znasz to powiedzenie?

#9 Nagradzaj siebie

Przyznawaj sobie nagrody za realizację małych celów po drodze do dużego celu. Doceń się za systematyczną i konsekwentną pracę, jaką wykonujesz każdego dnia. Pochwal się i daj sobie nagrodę za wytrwałość! To naprawdę motywuje do dalszego działania i stawiania sobie co raz wyżej poprzeczki. 

Wyznacz sobie nagrody za konkretne aktywności jakie wykonasz w swoim biznesie. Nawet jeśli to jest coś bardzo małego, a wymaga od Ciebie wyjścia ze strefy komfortu oraz włożenia ekstra wysiłku, innego niż zwykle, to myślę, że jest to bardzo dobry powód, by się wynagrodzić.

Np. “W nagrodę za to, że w tym tygodniu umówię 5 spotkań i zrobię osobiście 1 prezentację, kupię sobie nową książkę” (z góry zakładam, że to zrobię).

W nagrodę wybierz coś co sprawi Ci przyjemność, np: wizyta w SPA, wycieczka gdzieś, gdzie jeszcze nie byłeś, wyjście do kina, kolacja w dobrej restauracji, książka, muzyka, rzecz, która Ci się przyda… zapisz sobie nagrodę, którą sobie przyznasz, zanim zaczniesz wykonywać zadania 🙂 a potem zrób wszystko, by wykonać zadanie i na koniec przyznaj sobie nagrodę, którą sobie obiecałeś!

#10 Ciągle pamiętaj o korzyściach, a nie o trudnościach budowania biznesu

Spójrzmy prawdzie w oczy – Network Marketing i budowanie sieci klientów, nie jest łatwym biznesem i wymaga od nas bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości. Bywa, że jest trudny i na początku mało “opłacalny”. Wymaga od nas dużej samodyscypliny i żelaznej cierpliwości, zanim zarobimy konkretne pieniądze…. A teraz pytanie do Ciebie: Czy z taką myślą przedstawiasz swoją ofertę biznesu na spotkaniach z potencjalnymi partnerami ?

Czy zdajesz sobie z tego sprawę, że Twoje nastawienie i myślenie przed wykonywaniem kluczowych aktywności w biznesie tj. rozmów z potencjalnymi klientami, ma ogromny wpływ na to, jak Twoje rozmowy są skuteczne? Pomyśl o tym – powiedzmy, że jesteś w trakcie rozmowy z potencjalnym partnerem biznesowym i masz w  swojej głowie następującą myśl – „Jemu na pewno się to nie spodoba. To jest trudny biznes, ciężko osiągnąć tu wolność finansową, a ja jestem już zmęczony codziennym działaniem… pewnie pomyśli, że to piramida i nie będzie chciał się zaangażować”….

Zastanów się, jak ta myśl wpłynie na Twoją postawę, a następnie jak Twoja postawa wpłynie na ton Twojej rozmowy i przekaz informacji? Myślisz, że ta osoba będzie entuzjastycznie nastawiona na biznes, jeśli Ty sam nie jesteś tak nastawiony ?

Następnie, kiedy wrócisz do domu, i umówisz kolejne 2-3 spotkania, to jak myślisz, jak będą wyglądały, mając ciągle te same myśli i przekonania w głowie ? 

Będziesz powtarzał w kółko ten sam schemat, zastanawiając się, dlaczego ludzie do Ciebie nie chcą dołączać….

Pomyśl już teraz i ustal sam ze sobą w głowie następujące kwestie, np.: „Ok, zgadzam się, że to nie jest super łatwy biznes i wymaga cierpliwości, ale wiem, że kiedy się go dobrze nauczę, nabiorę praktyki i doświadczeń z działania, to wiem, że ten biznes jest naprawdę łatwy i przyjemny, a zarazem bardzo opłacalny i wart poświęcenia czasu. Wiem, że realizując swoje cele w moim biznesie, będę miał więcej czasu dla siebie i swojej rodziny, będę miał wolność finansową o której zawsze marzyłem, spłacę kredyty, kupię dom, będzie mnie stać na podróżowanie i będę mógł już raz na zawsze porzucić etat, a moja emerytura będzie wysoka i stabilna”….

Myśl o korzyściach, jakie przyniesie Ci ten biznes! Myśl, o swoim “Dlaczego”, co się wydarzy, kiedy zrealizujesz swoje cele i właśnie z tą myślą, spotykaj się z ludźmi i z tym entuzjazmem opowiadaj im o tym! To samo spotkanie, z innymi myślami w Twojej głowie, będzie z zupełnie innym wynikiem na koniec waszej rozmowy. Skup się na korzyściach z tego biznesu i zapomnij o trudnościach.

Używaj argumentów, dlaczego warto budować ten biznes. Jeśli nie masz pomysłu, zainspiruj się moim artykułem na ten temat: Dlaczego warto budować biznes Network Marketingu. 10 mocnych argumentów 

Ok! Przedstawiłam Ci 10 sposobów na zmotywowanie się do działania i skuteczne osiąganie swoich celów z biznesie Network Marketingu. Polecam Ci zastosować już dziś przynajmniej 3 wskazówki z tego artykułu i obserwować zmiany, jakie następują w Twojej motywacji 🙂 Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do pozytywnych zmian w codziennym działaniu i wdrożysz w praktykę moje porady. 

Pytanie tygodnia: Jak Ty motywujesz się do działania, kiedy masz “spadek formy” ? Co robisz, by wrócić na właściwe tory do celu? Która wskazówka wydaje Ci się tą, którą zastosujesz natychmiast? Podziel się w komentarzu pod postem 🙂

Powodzenia !

ZAPISZ GRAFIKĘ, BY ZAWSZE MIEĆ POD RĘKĄ

motywacja do działania w biznesie

Sprawdź co jeszcze pomoże Ci w osiąganiu celów:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *