Blogowanie

Jak zorganizować swoją pracę na blogu

Jak wygląda praca bloggera? Jak planować działania miesięczne, tygodniowe i dzienne na swoim blogu? JAK TWORZYĆ LISTY “TO DO” DLA SWOJEGO BLOGA, żeby być bardziej produktywnym w swoim działaniu ?

Blogowanie to o wiele więcej niż tylko pisanie postów! Istnieją jeszcze zadania, których nie widać na pierwszy “rzut oka”, które każdy blogger musi wykonywać. Jak radzić sobie ze wszystkimi zadaniami, żeby nie zwariować ? Pobierz ściągi, które dla Ciebie przygotowałam: moje codzienne, cotygodniowe i comiesięczne listy TO DO, dotyczące blogowania, które pomogą Ci być produktywnym w działaniu online!

JAK ZAPLANOWAĆ ZADANIA NA BLOGU: DZIENNE | TYGODNIOWE | MIESIĘCZNE

Czy pamiętasz te błogie dni, kiedy myślałeś, że blogowanie polega tylko na napisaniu posta i naciśnięciu przycisku publikacji?

Tak właśnie może to wyglądać na początku budowania bloga, kiedy dopiero zaczynamy się rozwijać i powoli odkrywany, że tych zadań “nagle robi się” co raz więcej, na naszej liście “TO DO”, zgodzisz się ze mną?  E-maile, social media, zdjęcia, edycja, kwestie techniczne, Instagram, Pinterest, Newsletter, marketing e-mailowy, tworzenie lead magnetów, tworzenie produktów na sprzedaż, promowanie się, współpraca z innymi bloggerami….lista staje się coraz dłuższa!

Posiadanie bardzo długiej listy rzeczy do zrobienia może być bardzo przytłaczające i sprawiać wrażenie, jakby zabierało nam całą radość z blogowania.

…ale poczekaj! 

…tak naprawdę nie musi tak być!

Myślę że podejście zapisywania

  • wszystkiego, co musisz zrobić; 
  • wszystkiego, co myślisz, że chcesz zrobić, 
  • wszystkiego, co ktoś kiedyś Ci powiedział, że powinieneś zrobić … na kartce  papieru (lub w aplikacji) nie jest naprawdę dobrym pomysłem.

Taka lista „wszystkiego” do zrobienia nie jest drogą do sukcesu w biznesie online oraz zarabianiu na blogu… 

tego rodzaju lista zadań wysysa radość z blogowania, pozostawia uczucie stresu i chaosu, co ostatecznie prowadzi do wypalenia blogera, i niestety wielu blogerów kompletnie porzuca pomysł o rozwijaniu swojego bloga, zanim się w ogóle rozkręci….

Uważam, że najlepsze rozwiązanie leży tutaj, nie w jednej, długiej, chaotycznej liście zadań do zrobienia, ale w 3 oddzielnych, konkretnych listach “TO DO” – tj: dzienna checklista, tygodniowa checklista i miesięczna checklista…

ALE NAJPIERW… CELE

Ok, to jak to wszystko zorganizować ? 

Zanim przejdziemy o krok dalej, porozmawiajmy o celach… Ponieważ nie mogę pisać o listach “TO DO” i jak zorganizować swoją pracę na blogu,  bez wcześniejszego omówienia kwestii celów blogowania. Nie możesz zrobić skutecznego planu działania dla swojego bloga, jeśli nie masz jasnego pojęcia o tym, dlaczego blogujesz… co osobiście chcesz osiągnąć dzięki blogowaniu…

Dlaczego?

Ponieważ jeśli nie masz jasności co do tego, co chcesz osiągnąć na swoim blogu (pieniądze? rozwój osobisty? kariera w sieci? sława? pomoc innym? dochody pasywne?), nie będziesz w stanie zdecydować, co jest, a co nie jest priorytetem.

Blogowanie bez wcześniejszego ustalenia celów prowadzi zwykle do długich list “TO DO” , które często są nierealne, a nawet niewykonalne. Cele dają nam blogerom filtr, który pomaga nam zdecydować, co jest, a co nie jest priorytetem (i co można całkowicie skreślić z listy zadań do zrobienia!)

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyznaczaniu celów dla swojego bloga, naprawdę polecam Ci przeczytanie mojego wpisu na blogu o ustalaniu celów dla blogerów , w którym omawiam ten temat bardziej szczegółowo. Możesz również pobrać moje BEZPŁATNE arkusze do ustalania celów dla swojego bloga na cały rok, by odnieść sukces!

JAK ZORGANIZOWAĆ SWOJĄ PRACĘ NA BLOGU: MIESIĘCZNE LISTY “TO DO” DLA BLOGERÓW

Mam taki nawyk, by pisać miesięczną listę rzeczy do zrobienia na blogu, zawsze pod koniec poprzedniego miesiąca. Tak więc swoją listę rzeczy do zrobienia na styczeń piszę pod koniec grudnia, listę rzeczy do zrobienia na luty pod koniec stycznia i tak dalej.

Jeśli wykonałeś ćwiczenia w moim poście o ustalaniu celów dla blogerów , będziesz już miał naprawdę dobre wyobrażenie o tym, na czym będziesz się skupiać w każdym miesiącu, a także na poszczególnych zadaniach, które Cię tam doprowadzą. To pierwsza rzecz, którą należy dodać do swojej comiesięcznej listy TO DO dla bloga.

Następnie powinieneś sprawdzić swój kalendarz i zobaczyć, co wydarzy się w następnym miesiącu. Czy któreś z tych zdarzeń, wymagają wcześniejszego wykonania określonych zadań? Jeśli tak, dodaj je do swojej comiesięcznej listy “TO DO” na blogu.

Czy są jakieś inne działania związane z blogowaniem, które MUSZĄ zostać wykonane w następnym miesiącu? Jeśli tak, dodaj je również do swojej comiesięcznej listy zadań do wykonania.

Wreszcie, będziesz musiał dodawać regularne comiesięczne czynności, takie jak: aktualizowanie postów na blogu, aktualizowanie grafik i sprawdzanie oraz analizowanie statystyk bloga.

jak zorganizować swoją pracę na blogu

JAK ZORGANIZOWAĆ SWOJĄ PRACĘ NA BLOGU: TYGODNIOWE LISTY “TO DO” DLA BLOGERÓW

Po spisaniu miesięcznej listy zadań do zrobienia, następnie możesz skupić się na każdym tygodniu indywidualnie. Zacznij od przyjrzenia się swojej miesięcznej liście zadań i z grubsza zdecyduj, w którym tygodniu wykonasz każde zadanie.

Na przykład: Twoje zadania na koniec miesiąca prawdopodobnie zostaną wykonane w tygodniu 4. Jeśli masz projekt, nad którym będziesz pracować, np. stworzenie nowego wirtualnego produktu, najprawdopodobniej będziesz chciał wykonać po trochę pracy w każdym tygodniu. W tym wypadku tydzień 1 może być researchem, tydzień 2: tworzeniem, tydzień 3: edytowaniem i tak dalej.

Uważam, że najbardziej pomocne jest napisanie T1 / T2 / T3 / T4 obok każdego zadania.

Teraz jesteś gotowy, aby napisać listę “TO DO” na tydzień 1.

Najpierw zapisz na swojej liście “TO DO” wszystko, co napisałeś w T1 na swojej miesięcznej liście rzeczy do zrobienia.

Następnie dodaj do tej listy wszystkie regularne czynności, które musisz wykonywać co tydzień. Na przykład pisanie nowego posta na blogu, wysyłanie newslettera, planowanie postów do Social Media i aktualizowanie wtyczek w WordPress.

Upewnij się, że lista zadań zawiera WSZYSTKO, co musisz zrobić w tym tygodniu. Kiedy zaczniesz stosować tą metodę, to zobaczysz, że jest to naprawdę świetne narzędzie do zarządzania czasem, a zarazem stresem – dlatego, że teraz masz tylko jeden dokument, który zawiera listę wszystkiego, co musisz zrobić w tym tygodniu i pozbywasz się automatycznie presji i chaosu. Na tym etapie możesz zapomnieć o wszystkich innych zadaniach, dopóki nie zaczniesz planować następnego tygodnia.

Ja wyrobiłam sobie nawyk, by robić moją cotygodniową listę rzeczy do zrobienia, w każdą niedzielę wieczorem, aby być gotowa na poniedziałek. Ty oczywiście możesz to zrobić w piątek wieczorem lub w dowolnym innym czasie w weekend, jeśli wolisz.  Jednak gorąco polecam NIE pisać tego w poniedziałek rano – ponieważ “ryzykujesz” prokrastynacją i odkładaniem działania w nieskończoność!

JAK ZORGANIZOWAĆ SWOJĄ PRACĘ NA BLOGU: DZIENNE LISTY “TO DO” DLA BLOGERÓW

Po spisaniu tygodniowej listy “TO DO”, pisanie dziennych list rzeczy do zrobienia jest na tym etapie bardzo proste!

Zacznij od przejrzenia swojej tygodniowej listy rzeczy do zrobienia i napisz PON / WT / ŚR / CZW / PT obok każdego zadania (oczywiście dostosuj to, jeśli Twoje dni na blogowaniu są inne niż wymienione przeze mnie). Bądź ostrożny, kiedy to robisz, by nie narzucać zbyt wiele zadań w każdy dzień! Jeśli stwierdzisz, że po prostu masz za dużo rzeczy do zrobienia w jednym tygodniu, to zdecyduj, które z tych zadań możesz przenieść na następny tydzień.

Ok! Listy miesięczne i tygodniowe są zrobione, więc teraz jesteś gotowy, aby napisać listę rzeczy do zrobienia na pierwszy dzień.

Polecam Ci pisanie dziennych list zadań do wykonania, na noc PRZED – ponieważ to pomoże Ci zacząć z dobrym nastawieniem i konkretnymi aktywnościami, następnego dnia. A przede wszystkim zmniejszy stres, pozwoli Ci lepiej spać i produktywnie wykorzystasz swój czas. Dla przykładu,  ja piszę poniedziałkową listę rzeczy do zrobienia w niedzielny wieczór, wtorkową listę rzeczy do zrobienia w poniedziałek wieczorem i tak dalej…

Zacznij od zapisania na tej liście aktywności, które zaznaczyłeś skrótem PN na swojej tygodniowej liście “TO DO” .

Dodaj do tego wszelkie codzienne czynności związane z blogowaniem. Na przykład: sprawdzanie poczty e-mail, odpowiadanie na komentarze na blogu, sprawdzanie Social Mediów, pisanie listy zadań na jutro itp.

Dodałabym również do tej listy wszystkie spotkania, jakie masz wyznaczone na ten dzień w swoim kalendarzu – zwłaszcza jeśli te spotkania będą miały miejsce w godzinach Twojej pracy na blogu.

Teraz masz listę rzeczy do zrobienia, która zawiera tylko aktywności, które musisz wykonać w JEDEN DZIEŃ. Przeczytaj tę listę, aby upewnić się, że jest to osiągalne w dostępnych  dla Ciebie godzinach. Jeśli nie, zastanów się, co możesz przełożyć na koniec tego tygodnia (lub nawet na przyszły tydzień).

Teraz jesteś gotowy, aby zastosować tę codzienną listę w praktyce…

JAK SPRAWIĆ, BY DZIENNE LISTY “TO DO” REALIZOWAĆ W PRAKTYCE !

Oczywiście samo pisanie list nie gwarantuje, że faktycznie wykonasz zadania na nich zapisane!

Moja pierwsza wskazówka: ponumeruj swoje listy rzeczy do zrobienia. Spójrz na swoją listę “TO DO” na jutro i zadaj sobie pytanie… 

„Gdybym mógł zrobić tylko jedną z tych rzeczy, która by to była?” 

Ustal to jako numer 1. 

Następnie zadaj sobie pytanie: 

„Gdybym mógł zrobić tylko jedną WIĘCEJ z tych rzeczy, która by to była?”. 

Zaznacz to zadanie jako numer 2… i tak dalej. To sprawi, że nawet jeśli nie zrealizujesz wszystkiego z listy rzeczy do zrobienia, nadal będziesz mieć do zrobienia najważniejsze rzeczy każdego dnia (tak własnie ustalasz swoje priorytety).

Moja druga wskazówka, to po prostu być zdyscyplinowanym wobec samego siebie. Kiedy siadasz przy biurku, aby rozpocząć pracę, spójrz na to, co jest numerem 1 na Twojej liście zadań do wykonania i zrób to. Nie pozwól sobie na myśl: „Jeszcze tylko sprawdzę e-maile / Instagram / moje statystyki, a potem zacznę zadania z listy rzeczy do zrobienia…”.  Takie podejście jest niezawodnym sposobem na rozpoczęcie dnia z niewłaściwym nastawieniem i prawdopodobnie spowoduje, że nie wypełnisz listy rzeczy do zrobienia, bo rozproszysz się zadaniami z poza listy.

Zamiast tego pracuj systematycznie nad listą zadań do wykonania w ustalonej przez siebie kolejności. Kiedy poczujesz pierwsze małe osiągnięcia, uwierzysz, że możesz WIĘCEJ!  (znasz książkę Briana Tracy “Zjedz tę żabę”?), będziesz miał zupełnie inną motywację do dalszego działania na resztę swojego dnia, wykonując najważniejsze zadania z listy w pierwszej kolejności!

Jeśli chcesz jeszcze bardziej się zorganizować w wykonywaniu zadań, spróbuj umieścić godziny rozpoczęcia pracy przy każdym zadaniu na liście. To świetny sposób, aby osiągnąć jeszcze więcej niż mogłoby się wydawać, w krótkim czasie jaki masz. Często nie spieszymy się z pierwszymi priorytetami z listy – ponieważ wydaje się nam się, że mamy baaardzo dużo czasu na wykonanie zadania… ale pod koniec dnia ponosimy tego konsekwencje, kiedy musimy spieszyć się z kilkoma zaległościami lub w ogóle nie udaje nam się ich zrealizować.

Ustalenie czasu dla konkretnych zadań, zmusza Cię do 

a) bardziej realistycznego podejścia do tego, co możesz zrobić w ciągu jednego dnia i 

b) szybkiej pracy nad pierwszymi zadaniami dnia, aby osiągnąć swoje pierwsze cele i pobić własne rekordy w działaniu

Lubię stosować tą technikę z wyznaczaniem czasu w dni, kiedy mam dużo do zrobienia i chciałabym produktywnie wykorzystać swój dzień…. i muszę przyznać, że jak dla mnie, ta technika jest niesamowicie skuteczna, ponieważ pomaga mi zrobić dużo w bardzo krótkim czasie! (zwłaszcza kiedy ma się malutkie dziecko w domu i czas jest bardzo ograniczony).

CO ROBIĆ, KIEDY COŚ WAŻNEGO CIĘ ROZPROSZY…

Możesz teraz pomyśleć… „Klaudia, wszystko brzmi super – ale co jeśli spontanicznie pojawią się ważne zadania w ciągu dnia, które wytrącą mnie z mojego hormonogramu?”

Dobre pytanie!

Moja najlepsza wskazówka dotycząca tego scenariusza pewnie Cię nie zaskoczy….jeśli to “spontaniczne zadanie”, które pojawiło się w ciągu Twojego dnia, nie jest pilne na dziś, to po prostu przełóż je na jutrzejszą listę “To do”.

Wiem , jak bardzo może to być kuszące, aby porzucić naszą starannie zaplanowaną listę “to do” , na rzecz zupełnie nowego zadania (którego nie ma na żadnej z naszych list) nie dlatego, że jest już ważniejsze lub pilniejsze, ale po prostu dlatego, że jest nowe i ekscytujące!

Kiedy więc pojawi się to nowe, ekscytujące zadanie, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę MUSI być zrobione TERAZ, ponieważ w przeciwnym razie możesz ponieść przykre konsekwencje (np: zadzwonili do Ciebie ze szkoły, że Twoje dziecko jest chore lub woda zaczyna przeciekać przez sufit i trzeba natychmiast reagować! ), czy może to zadanie zaczekać do końca dnia. Jeśli może zaczekać, narysuj linię pod swoją listą zadań do wykonania i napisz to nowe, ekscytujące zadanie, tuż pod nią.

Pod koniec dnia spójrz na wszystkie zadania, które napisałeś pod linią i zadaj sobie pytanie… czy są to zadania, które muszą być zrobione dzisiaj  czy są to być może  dosłownie 2-minutowe aktywności, które mogę szybko wykonać teraz i skreślić je z mojej listy już teraz!)

Następnie spójrz na resztę i zdecyduj… czy trzeba to zrobić najpóźniej jutro? Jeśli tak, to po prostu dodaj je do listy zadań na jutro. Jeśli nie, zdecyduj, kiedy będzie najlepszy czas na ich wykonanie i dodaj je do swojej listy w tym tygodniu (jeśli trzeba to zrobić w tym tygodniu) lub w tym miesiącu (jeśli trzeba to zrobić w przeciągu tego miesiąca).

To, co prawdopodobnie odkryjesz w prawdziwym świecie, kiedy te zadania stracą swój nowy i błyszczący charakter, to fakt, że w rzeczywistości nie są one aż tak ważne (przynajmniej w porównaniu do wszystkich innych rzeczy, które musisz zrobić) i mogą zostać całkowicie skreślone!

 

jak zorganizować swoją pracę na blogu

A JEŚLI NIE ZROBISZ WSZYSTKIEGO?

Oczywiście innym potencjalnym problemem jest to, że możesz nie zrobić wszystkiego ze swojej listy zadań “to do”. Co wtedy?

Cóż, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić, to jest zadanie sobie pytania, “dlaczego”? Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to najprawdopodobniej dlatego, że byłeś zbyt ambitny w kwestii tego, co możesz zrobić w jeden dzień. 

Moja rada jest taka: spróbuj dowiedzieć się, ile czasu zajmie Ci wykonanie każdego zadania i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby uniknąć przeładowania zadaniami swoich dni w następnym swoim planowaniu!

Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że jeśli zastosowałeś się do mojej rady powyżej, zdołasz przynajmniej ukończyć najważniejsze aktywności tego dnia…(pamiętasz priorytety?)

Ale co z zadaniami, których nie zrobiłeś?

Cóż, najlepszą rzeczą do zrobienia w tym miejscu jest powrót do swojej cotygodniowej listy “To do” i zdecydowanie, kiedy będzie najlepsze miejsce na tę aktywność jeszcze w tym tygodniu. To może być jutro pierwsza rzecz na liście, ale niekoniecznie. Może się zdarzyć, że jutro jest już dość ciasno i faktycznie masz dostępny inny, dużo “lżejszy dzień”, na wykonanie tego zadania. Możesz też zdecydować, że w rzeczywistości nie jest to aż tak ważne / pilne i zamiast tego zdecydujesz się dodać “tą rzecz” do listy zadań w przyszłym tygodniu lub w przyszłym miesiącu.

KARTKA I DŁUGOPIS CZY APLIKACJA?

Osobiście uważam, że łatwiej i szybciej jest sporządzać listy “to do”  miesięczne, tygodniowe i dzienne, używając kartki i długopisu. Uważam, że każdy system elektroniczny, którego próbuję użyć, po prostu przeszkadza i spowalnia mnie (i często rozprasza).

Jedynym wyjątkiem użycia elektrycznych aplikacji, są listy rzeczy do zrobienia w ramach projektu (np. tworzenie produktu, kampania marketingowa, planowanie treści na rok itp.) W przypadku projektów zwykle używam arkusza kalkulacyjnego w excelu do planowania dużego projektu, a następnie dzielę go na pod-zadania z terminami.

Jeśli jednak jesteś bardziej osobą z zakresu systemów elektronicznych / aplikacji, możesz bezwzględnie skorzystać ze wskazówek zawartych w tym poście na blogu w połączeniu z wybraną aplikacją! Lubię używać również Trello, do planowania długoterminowego.

jak zorganizować swoją pracę na blogu

DZIENNE, TYGODNIOWE I MIESIĘCZNE LISTY KONTROLNE DOTYCZĄCE BLOGOWANIA

No więc jak to wszystko teraz ogarnąć? Jak zorganizować swoją pracę online na blogu….

Być może marzysz teraz o tym, żeby ktoś zrobił to za Ciebie? Rozumiem! Też tak miałam, kiedy startowałam ze swoim blogiem. Wydawało mi się, że nie dam rady, bo tego było taaaak dużo…. Dlatego mam dla Ciebie rozwiązanie!

Twoje życzenie jest dla mnie inspiracją do tworzenia! Stworzyłam 3 łatwe w użyciu materiały do wydrukowania do wykonywania miesięcznych, tygodniowych i codziennych zadań związanych z blogowaniem. Obejmują one typowe zadania, które musisz wykonywać każdego dnia / tygodnia / miesiąca jako bloger, a także przestrzeń do pisania własnych spersonalizowanych list “to do”! 

W Plannerze Skutecznego Bloggera, również znajdziesz przykładowy tydzień Skutecznego Bloggera, dzień po dniu,  zainspirujesz się tym, jak są rozpisane zadania i priorytety, aby zorganizować swoją pracę na blogu, tak by osiągać swoje cele.

Naciśnij przycisk poniżej “POBIERZ’ , aby otrzymać Planner Skutecznego Bloggera TERAZ ZA FREE i wreszcie zorganizuj swoją pracę na blogu skutecznie i z przyjemnością! (Twoje przyszłe “ja” będzie Ci bardzo wdzięczne 😉)

Podsumowując…wydawałoby się, że Blog to nic innego jak tylko pisanie postów… Natomiast jeśli chcesz zarabiać na blogu, tych zadań jest znacznie więcej. Dobrze by było, aby mieć dobry plan działania, żeby z przyjemnością po kolei wykonywać te zadania. 

Kiedy masz już określony cel, wiesz dlaczego robisz to co robisz, wiesz jakie zadania trzeba wykonać aby osiągnąć cel, to pozostaje w końcu DZIAŁAĆ! 

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w zorganizowaniu swojej pracy na blogu tak, byś osiągał swoje cele, ciesząc się drogą i każdym najmniejszym sukcesem, zrealizowanym na swojej licie TO DO 🙂

Nie zatrzymuj się tutaj, idź dalej, ucz się i eksperymentuj. A sukces to tylko kwestia czasu.

Kolejne kroki:

ZNAJDŹ MNIE NA SOCIAL MEDIACH

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *