Inspiracje

Jak się zmotywować? 25 prostych sposobów

Są dni w Twoim życiu, kiedy budzisz się mega zmotywowany i gotowy do działania, i są takie dni kiedy budzisz się i najlepiej zostałbyś w łóżku przez cały dzień. Ciężko jest Ci włączyć sobie tryb produktywnego działania i w nieskończoność odkładasz swoje priorytety, bo z “jakichś powodów” tak baaardzo Ci się nie chce i masz kompletny brak motywacji, żeby zrobić cokolwiek. 

Ja mam takie dni i myślę, że Ty też miewasz takie dni, skoro czytasz ten artykuł… prawdopodobnie chcesz znaleźć proste sposoby na to, jak się zmotywować do działania i jak znaleźć tę wewnętrzną motywację.

Odkąd praktykuję swoją samodyscyplinę i “weszłam” w temat rozwoju osobistego (od 2010 roku), znalazłam kilka prostych i skutecznych strategii, które działają dla mnie, abym mogła wrócić do właściwego rytmu i skupiła się na odpowiednim działaniu.

W tym artykule, chcę się z Tobą podzielić moimi 25. najlepszymi wskazówkami i pomysłami, jak to zrobić.

Jak się zmotywować, by wrócić do działania

jak się zmotywować do działania

1.Po prostu zacznij i pozwól motywacji podążać za Tobą

Nie musisz czekać na motywację, aby móc w ogóle zacząć. Jeśli chcesz codziennie pracować konsekwentnie, czasami i tak musisz zacząć, bez względu na to czy Ci się chce czy nie. Po prostu to zrób, bez zastanawiania się, a po pewnym czasie okaże się, że motywacja sama włączy tryb działania i ani się obejrzysz, a zadanie zostanie wykonane 🙂

Często okazuje się, że kiedy wykonuję zadanie, którego tak bardzo mi się nie chce robić, w trakcie działania odkrywam jak bardzo mnie to fascynuje i “chce mi się działać”. Gdybym nie zaczęła tej aktywności (którą tak bardzo odkładałam), pomimo mojego lenia, to pewnie bym nawet nie odkryła, że to zadanie sprawia mi przyjemność. 

Dlatego po prostu zacznij działać, bez zastanawiania się, i pozwól aby motywacja Cię “dogoniła” w trakcie pracy 🙂

2. Zacznij od małych zadań, jeśli duże zadania sprawiają, że ciągle prokrastynujesz

Jeśli projekt lub zadanie wydaje się zbyt duże i zniechęcające, nie pozwól, aby doprowadziło Cię to do zwlekania.

Zamiast tego podziel go na małe kroczki – tak jak w planowaniu celów roku krok po kroku –  wykonaj tylko jedno zadanie z listy, aby zacząć działanie, które pozwoli Ci postawić krok do przodu, a następnie wykonaj kolejne zadanie, żeby wpaść w dobry flow.

3.Zacznij od jeszcze mniejszego kroku, jeśli małe zadania nadal prowadzą do zwlekania

Jeśli podzielenie zadania na mniejsze nadal sprawia, że prokrastynujesz i zwlekasz z rozpoczęciem zadania, to zrób jeszcze mniejsze kroki. Zrób tak mały kroczek do przodu, że poruszysz się dosłownie tylko o “1 cm”. To wszystko! 

Często najtrudniejszą rzeczą jest po prostu ruszyć i nabrać rozpędu do działania, żeby móc potem “płynąć z lekkością do przodu”.

Przeczytaj również –> Jak zorganizować swoją pracę na blogu | Jak ustalić plan działania i priorytety dnia, tygodnia i miesiąca

4. Zredukuj codzienne rozpraszacze

Kiedy masz wokół siebie łatwo dostępne elementy, które rozpraszają Twoją uwagę, trudno jest się skupić.

Zatem zamknij drzwi do swojego biura i zawieś karteczkę “nie przeszkadzać” 🙂 Powiadom swoich domowników wcześniej, że jesteś teraz w pracy i nie będziesz dostępny przez następne 2-3h.

Przełącz swój smartfon w “tryb samolotowy”  lub po prostu wycisz i połóż go na drugim końcu domu lub pokoju, żeby nie korciło Cię ciągłe sprawdzanie powiadomień. 

Posprzątaj swoje biurko i usuń z zasięgu wzroku wszelkie rozpraszacze.

5. Uzyskaj wsparcie od bliskich osób w Twoim życiu

Powiedz znajomym, nad czym właśnie zaczynasz pracować lub jakie cele sobie ustaliłeś w danym obszarze w swoim życiu. Poproś jednego znajomego (lub więcej), aby regularnie sprawdzał jak Ci idą Twoje postępy.

Zobaczysz, że kiedy to zrobisz, to istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że będziesz konsekwentnie wykonywać swoje zadania, aby móc się chwalić swoimi wynikami. Co więcej, na pewno nie poddasz się na pierwszym “zakręcie”i nie będziesz odkładać swoich zadań na później, bo będzie Ci zależało na choćby malutkim progressie.

6. Zdobywaj motywację od ludzi, którzy Cię otaczają

Spędzaj mniej czasu z negatywnymi ludźmi, którzy zawsze patrzą na ciemną stronę życia.

Za to spędzaj więcej czasu (który właśnie zyskałeś), z entuzjastycznymi lub zmotywowanymi ludźmi i pozwól, aby ich energia przenikała do Ciebie. Zauważysz jak energia takich ludzi, ma pozytywny wpływ na Ciebie i Twoje chęci do działania.

7. Motywuj się i inspiruj ludźmi, których nie znasz.

Nie ograniczaj się tylko do motywacji, którą możesz uzyskać od najbliższych Ci osób.

Istnieje mnóstwo motywujących cytatów, książek, podcastów, blogów i historii sukcesu, z których możesz skorzystać, aby podnieść lub odnowić swoją motywację. 

Ja osobiście bardzo lubię słuchać historii ludzi, którzy odnieśli sukces mniejszy lub większy. Bardzo mnie inspiruje to, jaką drogę musieli przejść i jakich lekcji się nauczyli po drodze.

Istnieje mnóstwo fajnych filmów na YouTube i książek motywacyjnych, które pokazują jak odnieść sukces, na przykładach inspirujących ludzi.

Zobacz moją listę najlepszych książek, dzięki którym odniesiesz sukces w życiu i w biznesie.

8. Słuchaj muzyki, która dodaje Ci energii

Jedną z najprostszych rzeczy, które robię, gdy brakuje mi energii lub motywacji, jest słuchanie optymistycznej i / lub inspirującej w jakiś sposób muzyki.

Zrobienie sobie przerwy, aby posłuchać pozytywnych dźwięków lub popracowanie przy ich słuchaniu zazwyczaj działa niesamowicie dobrze na moją psychikę.

9. Postaw na optymizm, nastaw się pozytywnie

Pesymizm może wyczerpać zarówno motywację, jak i energię.

Ale pozytywny i konstruktywny sposób patrzenia na świat, może z drugiej strony dodać energii i doładować Twoją motywację.

Więc kiedy jesteś w jakiejś sytuacji, która zdaje się być negatywna, zadaj sobie np. takie pytania:

  • Jaką dostrzegam choć jedną pozytywną rzecz w tym zdarzeniu?
  • Jaka może kryć się w tej sytuacji, okazja/szansa?

Zobaczysz, że Twój umysł natychmiast przestawi swoje myślenie, poszukując pozytywnych argumentów danej sytuacji. To działa cuda! Dlatego zawsze powtarzam, jak bardzo ważne jest świadome myślenie i obserwacja swoich myśli, aby móc je zmieniać, żeby nas nie “wciągnęły w negatywny wir myślowy”.

Polecam Ci zobaczyć mój filmik na YouTube–> Jak zacząć myśleć pozytywnie

10. Bądź dla siebie miły, zwłaszcza gdy coś Ci nie wychodzi

Jest niezwykle łatwo obwiniać się, “biczować”, i nie doceniać, gdy się potkniesz lub poniesiesz porażkę.

Z mojego doświadczenia przyznam, że to wcale nie ma żadnego pozytywnego wpływu na psychikę. Kiedy po “odniesionej porażce” zaczynasz być dla siebie mega surowy, to po prostu zaczynasz czuć się  jeszcze gorzej i mniej zmotywowany.

Spróbuj więc następnym razem być dla siebie miły. Wejdź z powrotem na ścieżkę, którą szedłeś i zrób mały kroczek do przodu ( z pozytywnym nastawieniem do siebie). Poklep się po ramieniu, doceń i włącz pozytywne myślenie. Istnieje duża szansa, że szybciej osiągniesz pożądane cele.

11. Podchodź konstruktywnie do niepowodzeń

Aby Twoje niepowodzenia były bardziej wartościowe i mniej bolesne, podejdź do nich konstruktywnie. Następnym razem kiedy się potkniesz, zadaj sobie pytanie:

  • Czego mogę się nauczyć z tej porażki? Jaka to jest dla mnie lekcja?

Następnie pamiętaj o tej lekcji i podejmij działania, aby ulepszyć to, co robisz. A najlepiej prowadź swój dziennik rozwoju osobistego (ja prowadzę Przemyślnik), i zapisuj tam sobie te wszystkie lekcje, żeby jeszcze bardziej to utrwalić i nie popełniać kolejny raz tego samego błędu.

12. Porównuj się tylko sam ze sobą i zobacz, jak daleko już zaszedłeś

Zamiast osłabiać siebie i swoją motywację, porównując się z innymi, którzy są daleko przed Tobą, zacznij porównywać się do siebie z przeszłości.

Uświadom sobie jaką drogę już przeszedłeś, ile odniosłeś małych i dużych sukcesów i jaki progress zrobiłeś. 

Ja bardzo lubię robić sobie taką autorefleksję mojej drogi, przynajmniej co pół roku, a czasem nawet częściej, aby podbudować siebie i napełnić motywacją do dalszego działania.

13. Przypomnij sobie, dlaczego do tego dążysz

Kiedy czujesz się pozbawiony motywacji i energii, łatwo jest stracić z oczu, dlaczego coś robisz.

Poświęć więc 2 minuty i zapisz 3 główne powody, dla których warto wykonać tę pracę, zdobyć wykształcenie, ćwiczyć, zaoszczędzić dodatkowe pieniądze lub coś innego, nad czym właśnie pracujesz.

Umieść tę notatkę w miejscu, w którym będziesz ją widzieć każdego dnia, lub umieść ją na pulpicie swojego komputera (lub w smartfonie), aby mieć do niej łatwy dostęp, gdy potrzebujesz wzmocnienia motywacyjnego.

Ważne jest, aby na początku swojego działania ustalić intencje, dlaczego wykonujesz to zadanie i co chcesz dzięki niemu osiągnąć, aby zacząć z odpowiednim nastawieniem. Jeśli nie wiesz, jakie jest Twoje “Dlaczego”, polecam Ci mój artykuł na blogu: “50 pytań do siebie, aby poznać siebie i odkryć swoje Dlaczego”

Również bardzo polecam Ci książkę Simona Sinek: “Zaczynaj od Dlaczego” 

14. Przypomnij sobie, co zmieniasz w swoim życiu/ z czego rezygnujesz

Dobrym sposobem na zmotywowanie się do działania, może być spojrzenie “z lotu ptaka”  na negatywny wpływ pozostania na obecnej ścieżce.

Zapytaj siebie:

  • Jakie będą konsekwencje, jeśli pozostanę na tej ścieżce jeszcze przez następny rok? A co się wydarzy w moim życiu, jeśli będę szedł tą drogą jeszcze przez kolejne 5 lat?

Zauważyłam, że to ćwiczenie dało mi mega impuls, którego potrzebowałam wiele razy w ostatnich latach w moim rozwoju.

15. Bądź wdzięczny za to, co masz

Kiedy motywacja spada, łatwo jest zacząć widzieć swoje życie i jego aspekty w bardzo negatywnym świetle.

Aby skupić się na tym, co masz i kim jesteś – oraz aby naładować się pozytywnym nastawieniem i motywacją – zadaj sobie proste pytanie:

  • Jakie są 3 rzeczy, które czasami uznaję, że mi się po prostu należą, a powinienem być za nie wdzięczny w moim życiu?

Moje odpowiedzi to na przykład zdrowie, dach nad głową, woda w kranie, czyste powietrze i jedzenie. 

Praktykowanie wdzięczności każdego ranka i wieczora, może zupełnie zmienić Twoje postrzeganie świata. Ja praktykuję wymienianie wszystkiego, za co jestem wdzięczna, podczas codziennej toalety rano i wieczorem. Jest to mój rytuał, jak swego rodzaju modlitwa, dzięki czemu zawsze jestem na bieżąco ze wszystkim, za co jestem wdzięczna, i jeszcze bardziej doceniam swoje życie każdego dnia!

16. Zerwij z rutyną, baw się zadaniami

Rutyna zabija motywację. Więc czasem pomieszaj różne rzeczy w swoim działaniu.

Na przykład kiedy ćwiczysz, zmień swoją rutynę, poćwicz na YouTube z jakimś nowym trenerem, albo włącz zupełnie inne ćwiczenia niż zwykle np. zamiast rutynowych ćwiczeń cardio, włącz zumbę lub inny taniec, który będzie takim przełamaniem Twojej rutyny. Słuchaj muzyki i podcastów, których zwykle nie słuchasz. Przeczytaj książkę lub artykuł z zupełnie nowej branży. Zrób coś nowego!

Nowa praktyka i zmienność są zazwyczaj dobrym sposobem na utrzymanie motywacji (lub jej naładowanie).

17. Uporządkuj swoje miejsce pracy

Poświęć kilka minut, aby wyczyścić swoje biurko i otoczenie w którym pracujesz.

Uważam, że posiadanie uporządkowanego i minimalistycznego miejsca pracy pomaga mi jaśniej myśleć i czuję się bardziej skoncentrowana i gotowa do podjęcia następnego zadania (lub małego kroku). W moim otoczeniu nie ma rozpraszaczy, wtedy jest mi dużo łatwiej skupić się na jednej rzeczy na raz.

18. Zredukuj listę rzeczy do zrobienia, do jednej pozycji

Przepełniona lista rzeczy do zrobienia może być prawdziwym zabójcą motywacji.

Spróbuj więc zredukować obecną listę rzeczy do zrobienia, do tylko jednej pozycji. Zostaw na liście tylko to zadanie, które jest teraz dla Ciebie najważniejsze, lub to zadanie, nad którym zwlekałeś zbyt długo.

Następnie zacznij od dużego, małego lub jeszcze mniejszego kroku.

Miej też inną listę z zadaniami do wykonania później, schowaną gdzieś, gdzie nie będziesz mógł jej zobaczyć. W ten sposób, zdejmiesz z siebie presję “przeładowania” zadaniami do wykonania. A kiedy już wykonasz to jedno zadanie z listy, poczujesz swego rodzaju mały sukces/ osiągnięcie, które napełni Ci nową motywacją do działania. Wtedy wyciągniesz tą schowaną listę z zadaniami i znów skupisz się tylko na jednym zadaniu. 

Takie podejście uratowało mnie już nie jeden raz, przed całkowitym poddaniem się przy projekcie, nad którym pracowałam. 

19. Nie zapominaj o przerwach

Z mojego doświadczenia wynika, że prostym sposobem na osłabienie codziennej motywacji, jest po prostu nieprzerwana praca.

Zamiast pracować bez przerwy przez kilka godzin z rzędu, pracuj przez 45 minut, a 15 minut wykorzystaj na przerwę, podczas której zjesz przekąskę, wyjdziesz na świeże powietrze lub trochę się rozciągniesz.

Robiąc sobie takie przerwy, zrobisz więcej w ciągu dnia i tygodnia (będziesz bardziej produktywny, wykonując jakościową pracę), ponieważ Twoja energia, skupienie i motywacja będą po prostu trwać dłużej.

20. Dostosuj wielkość swojego celu

Jeśli duży cel w Twoim życiu wydaje się przytłaczający, wyznacz po prostu mniejszy cel, aby ponownie znaleźć motywację do działania.

A jeśli mniejszy cel nie wydaje Ci się inspirujący, to spróbuj mierzyć nieco wyżej, uczyń go większym i zobacz, jak wpływa to na Twoją motywację. 

Pamiętaj, aby wizualizować, jak już osiągasz ten cel, poczuć, że już to masz, napełnić się tymi emocjami. Tym sposobem dodasz sobie mega powera do działania.

21. Ruszaj się, ćwicz

Ćwiczenia i aktywność fizyczna, nie tylko wpływają pozytywnie na Twoje ciało. Uważam, że zaledwie 20-30 minut jakiekolwiek aktywności ruchowej, która choć trochę przyspieszy bicie Twojego serca, uwolni wewnętrzne napięcia i stres, dzięki czemu znów poczujesz się bardziej skoncentrowany.

Na YouTube znajdziesz mnóstwo ciekawych mini treningów, lekcji jogi, tańca czy zwykłego fitnessu, który możesz wybrać sobie pod względem długości trwania video. Jeśli masz tylko 15 minut, to odpal chociaż na te 15 minut jakiekolwiek ćwiczenia i powtarzaj za trenerem na YouTube. Zobaczysz jak czas szybko zleci i jak świetnie się potem poczujesz!

22. Poświęć 2 minuty, aby spojrzeć wstecz na swoje sukcesy

Zamknij oczy i przypomnij sobie o swoich największych sukcesach – bez względu na to, w jakiej części Twojego życia Ci się przydarzyły. Niech te najbardziej pozytywne wspomnienia wzmocnią Twoją motywację i napełnią Cię pewnością siebie.

23. Nagradzaj siebie i świętuj swoje sukcesy

Twoja motywacja zwykle będzie bardziej rosła, jeśli wyznaczysz sobie przyjemną nagrodę, za wykonanie zadania lub projektu.

Jeśli świętujesz sukces w inny sposób niż przyznanie sobie nagrody materialnej, możesz na przykład poświęcać sobie 1 minutę na docenienie tego, co zrobiłeś, lub powiedzieć komuś o swoim sukcesie.  Takie proste nawyki, również sprawią, że dodasz sobie motywacji i nastawisz się pozytywnie.

Więc za każdym razem, kiedy wyznaczasz sobie cel i robisz plan działania, nie zapominaj o tym, by wyznaczyć sobie również nagrodę, za wykonanie zadania, aby utrzymać motywację do działania.

24. Zrób mały research, zanim zaczniesz działać

Uczenie się od ludzi, którzy doszli tam, gdzie Ty też chcesz dojść i zrobili to, co też chcesz osiągnąć, może pomóc Ci uniknąć wielu pułapek, a zarazem dać realistyczny plan na sukces.

Ważne jest, aby nie stracić motywacji, podczas gdy działasz, ale nie widzisz rezultatów tak szybko, jak byś sobie tego życzył.

Ja bardzo lubię inspirować się drogą tych, którzy osiągnęli to co sama chcę osiągnąć. Lubię dużo rozmawiać z tymi ludźmi, zadawać im pytania i uczyć się z ich doświadczeń. Jeśli nie masz kontaktu z takimi ludźmi, to poszukaj w internecie, kogoś kto to zrobił i np. prowadzi swój kanał na YouTube w którym o tym opowiada… lub przeczytaj jego książkę, lub kup jego szkolenie. Zrób coś, cokolwiek, co przybliży Cię do toku myślowego, Twojego idola. Inspiruj się! To daje dużego kopa motywacyjnego do działania.

25: Zrób 2-minutową przerwę na medytację

Kiedy mój umysł jest trochę zmęczony, a może nawet przeciążony, spada moja energia i motywacja. Tak więc popołudniami – lub w razie potrzeby – siadam z zamkniętymi oczami i po prostu skupiam się na oddechu przez 2 minuty.

To oczyszcza mój umysł i uwalnia wewnętrzne napięcia.

# Bonus tip : Wyjdź na łono natury

Niewiele rzeczy daje mi tyle nowej energii i motywacji do życia, jak po prostu wyjście na świeże powietrze i oderwanie się od domowego środowiska.

Dlatego często wychodzę na spacer do parku lub nad ocean i jestem tam z naturą, świeżym powietrzem, starając się wyłączyć myślenie o czymkolwiek, by dać odpocząć mojemu umysłowi i naładować pozytywnie baterie.

UWAGA!

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Jeśli lubisz poszerzać swoją świadomość, interesuje Cię rozwój osobisty i duchowy i chciałbyś wejść na wyższy level, to koniecznie sprawdź warsztaty rozwojowe “Cud na Teneryfie”, które osobiście organizuję i jestem założycielką tego projektu.

Liczba miejsc jest ograniczona do max 14 osób na jeden wyjazd.

Warsztaty są tak ułożone, abyś kompleksowo zadbał o swoje Ciało, Umysł i Duszę = CUD (stąd nazwa projektu “CUD na Teneryfie” 🙂 W programie została uwzględniona nie tylko codzienna praktyka jogi, ale również medytacja, taniec intuicyjny, pływanie z intencją, wycieczki po Teneryfie, warsztaty oddychania, wykłady na temat rozwijania samoświadomości, i wiele wiele więcej….

Dowiedz się więcej na temat warsztatów na tej stronie. 

Zapisz checklistę, by zawsze mieć ją pod ręką

jak się zmotywować do działania

Podsumowanie

Wymieniłam 25 sposobów na to, jak się zmotywować do działania, kiedy tak bardzo Ci się nie chce i tracisz chęci do zrobienia czegokolwiek. 

Są to moje pomysły, które na przestrzeni lat, zaobserwowałam u siebie, że działają na mnie i staram się wykorzystywać to w praktyce, zawsze kiedy tylko czuję, że zaczyna mi się włączać tryb: “nie chce mi się”. 

Nie wykonuję tych wszystkich sposobów na raz, natomiast sporadycznie, dostosowuję do sytuacji dany sposób.

Jeśli jesteś na początku swojej drogi rozwoju osobistego, polecam Ci małymi krokami testować na sobie te pomysły i obserwować, jaki dają Ci rezultat. W końcu odkryjesz, co właściwie najlepiej działa na Ciebie, by dodać sobie motywacji do działania.

ZNAJDŹ MNIE NA SOCIAL MEDIACH

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *