MLM

5 skutecznych sposobów na rekrutację offline

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie, że nie masz z kim rozmawiać na temat swojego projektu MLM?

Czy Twoja lista ciepłych kontaktów właśnie się skończyła?

Czy może jesteś już zmęczony siedzeniem przed komputerem i szukaniem ludzi na Facebooku i innych Social Media?

Nie wiesz od czego się zabrać, gdy wychodzisz na zewnątrz i chcesz „poruszyć” zimny rynek?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś: tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość, ponieważ w tym artykule podzielę się z Tobą 5 skutecznymi sposobami na rekrutację offline 🙂

Moje kluczowe wskazówki i zasady Network Marketing Prospecting Offline:

#1 Nie ignoruj ciepłego rynku

NIE OSĄDZAJ Z GÓRY! nie podejmuj decyzji za kogoś, że nie będzie zainteresowany i że to nie dla niego. Twoim zadaniem nie jest go „wciągać” w projekt, tylko POWIEDZIEĆ I POKAZAĆ, że masz coś takiego.

Wyobraź sobie, że otwierasz restaurację wegetariańską, a Twoi znajomi to tylko mięsożercy…Czy z góry zakładasz, że nikt nie będzie chciał przyjść do Twojej restauracji ? I nikomu o tym nie mówisz, bo to przecież tylko mięsożercy i nie interesuje ich kuchnia wegetariańska? 

Oczywiście, że nie! 

Mówisz wszystkim wokół, o swoim nowym przedsięwzięciu! Chcesz by dowiedziało się jak najwięcej ludzi. To Twój biznes, w który zainwestowałeś kilkadziesiąt tysięcy…. Nie chowasz się z tym pomysłem przed światem… mówisz wszystkim … bo jesteś podekscytowany swoim przedsięwzięciem, masz wielkie nadzieje związane z tym miejscem i chcesz oczywiście odnieść sukces!  (Ja miałam taką sytuację w swoim życiu, że otwierałam wegetariańską restaurację w Irlandii i mimo to, że wszyscy moim znajomi to byli mięsożercy, to i tak wszystkim ogłosiłam, że otwieram takie miejsce! I wiesz co? Każdy znajomy przyszedł zjeść, spróbować tego co oferuję…. Dlaczego? Bo byli CIEKAWI…..

I to samo się tyczy Network Marketingu…. Kiedy zaczynasz swój nowy biznes, to nie zakładaj z góry, że “oni i tak nie będą takim czymś zainteresowani” lub “to nie dla nich, bo już coś mają, co lubią”…. 

A skąd wiesz???? gusta się przecież zmieniają, ludzie codziennie podejmują nowe decyzje i zmieniają się ich cele, marzenia, priorytety itp…..Twoim zadaniem jest POINFORMOWAĆ znajomych i rodzinę, o tym co robisz. Nie wciągać i namawiać. Tylko pokazać, że masz coś fajnego. Tylko tyle i aż tyle.

Wniosek: nigdy nie ignoruj swojego ciepłego rynku! 

P.S. A tak na marginesie, ja też zaczynałam w Networku od listy ciepłych kontaktów i spośród 20 osób, zapisałam 5 znajomych  w moich pierwszych dwóch tygodniach od rozpoczęcia działania 🙂

#2 Wyjdź na zewnątrz i bądź otwarty na okazje

Każdego dnia otaczasz się setkami ludzi w różnych sytuacjach. Masz ogromną szansę w każdym momencie poznać swoich przyszłych klientów lub partnerów biznesowych. Jednak by to się stało, musisz być po pierwsze przygotowany, a po drugie otwarty.

Co mam na myśli: przygotowany?

Poświęć wcześniej czas na to by zaznajomić się z firmą, z którą współpracujesz, znaj fakty, znaj argumenty dlaczego ta firma jest taka wyjątkowa, że zachwyciła Ciebie. Miej przygotowany swój tkz. “product testimonial” czy własną historię produktową, referencję czy też rekomendację. Również bądź świadomy argumentów jakie stoją za branżą Network Marketingu, czym się wyróżnia ta branża i dlaczego Ty właśnie nią się zajmujesz. Musisz być po prostu wyedukowany na tyle, by być przekonany do firmy, produktów i branży. To powoduje w Tobie autentyczność, entuzjazm, pewność siebie i przekonanie. Kiedy znajdujesz się w sytuacji, gdzie możesz przedstawić swoją ofertę, Twoja postawa wręcz “krzyczy” z entuzjazmu, który jest zaraźliwy! Wtedy nie musisz skupiać się na regułkach i kombinować jak przedstawić temat. Informacja wypływa z Ciebie.

Co mam na myśli: otwarty?

Bądź otwarty na nowe relacje. Uśmiechaj się do ludzi. Bądź czujny! Każdego dnia w wielu sytuacjach, otaczają Cię ludzie, z którymi “masz coś wspólnego”. Na przykład: jesteś w sklepie ze zdrową żywnością, w szkole u dziecka, na siłowni, w kawiarni, na evencie, na lotnisku, na przystanku autobusowym, w hotelu, w BlaBlacarze ;), w autobusie, w samolocie, na plaży, na wakacjach, w parku, na wycieczce, w kolejce do fryzjera, i tak dalej. Mogłabym wymieniać w nieskończoność….I teraz czy wykorzystasz te okazje? Ludzie otaczają Cię dosłownie wszędzie! Masz nielimitowaną listę kontaktów MLM, która nigdy się nie kończy….

Jak zagadać do takich osób? Mam dla Ciebie bardzo prostą formułę, która ZAWSZE się sprawdza. Zobacz te kilka kroków, które prowadzą do zdobycia kontaktu.

#1 Nawiąż do otaczającej Cię sytuacji, miejsca, zdarzenia

#2 Powiedz szczery komplement (polubią Cię i zainteresują się Tobą)

#3 Bądź ich ciekawy, wykaż zainteresowanie ich osobą np: 

“Co porabiasz w życiu?”; “Jak długo już to robisz?” ; (bez względu na odpowiedź) “wow! musisz bardzo lubić to co robisz!”; jeśli nie, przejdź do kolejnego kroku, jeśli tak- nie proponuj mu biznesu, lecz zapytaj o kontakty “Czy jest ktoś w Twoim otoczeniu, komu mogłabym pomóc w rozwoju sytuacji finansowej?”

#4 Zapytaj bezpośrednio

“wiem, że zabrzmi to dziwnie, bo się nie znamy, posłuchaj czy jesteś ogólnie otwarty na opcje budowania biznesu bez ryzyka lub zarabianie dodatkowych pieniędzy?” (jeśli zapyta: a co to takiego, przejdź odrazu do kroku 

#5 Śpieszysz się lub musisz kończyć natychmiast rozmowę 

“słuchaj, bardzo miło mi się z Tobą rozmawia, ale naprawdę się śpieszę na spotkanie i już jestem prawie spóźniona, ale powiem tylko tyle, że współpracuję z genialną firmą Marketingową, która szalenie szybko rozwija się w Polsce, i nic nie mogę Ci obiecać, nie wiem też czy byłoby to dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, lecz warto spojrzeć na informacje. Jaki jest najlepszy kontakt do Ciebie bym mogła wysłać więcej szczegółów?”

(jeśli powie, że nie chce)

“Ok, w takim razie nic nie szkodzi, ja muszę uciekać, życzę powodzenia i wszystkiego dobrego”

(jeśli powie swój email lub telefon, powiedz co wydarzy się dalej)

“Wyślę Ci jak najszybciej email z informacjami, umówimy się na kawę lub  zadzwonię odpowiedzieć na Twoje pytania, możemy tak się umówić?”

TO WSZYSTKO.

W tym momencie idź dalej, bo się przecież śpieszysz na spotkanie 😉

Co zrobić kiedy siedzisz w kolejce i nie śpieszysz się na spotkanie ? Po prostu mówisz coś w tym stylu:

“Słuchaj, bardzo chciałabym Ci wytłumaczyć na czym to polega, lecz jest to prezentacja w pełni wizualna i nie da. się tego wytłumaczyć, nie pokazując slajdów. Umówmy się, że wyślę Ci email z. informacjami lub umówimy się na kawę, co Ty na to?”

Nigdy nie przedstawiaj prezentacji, wyrwanej z kontekstu… często ludzie nie zrozumieją Twojego projektu. Weź kontakt i umów się specjalnie na spotkanie lub wyślij nagranie prezentacji.

Proste jak bułka z masłem.

#3 Pamiętaj, że to jest proces. Naucz się zadawać odpowiednie pytania

Pamiętaj by być cierpliwym podczas rozmowy z prospektem. Zadawaj pytania, otwieraj relację, buduj zaufanie i sympatię, krok po kroku, by nie spłoszyć tej osoby.  Postaw się na jej miejscu, jak Ty byś się zachował, gdyby ktoś z “nikąd” zasypał Cię informacjami o “jakimś” produkcie czy biznesie ? 

Prawie jestem pewna, że uciekałbyś, gdzie “pieprz rośnie” ;)….. Ja przynajmniej bym tak zareagowała…. Tym bardziej, że w tych czasach nie brakuje na ulicach “świrów” 😉

Bądź świadomy tego, że ludzie są sceptycznie nastawieni do obcych kontaktów. Podejdź pozytywnie, ale z dystansem 🙂 Nie atakuj nikogo ze swoimi informacjami. 

Buduj relację. Zadawaj pytania. To jest proces, droga którą musisz przejść, by osiągnąć swój cel. Bądź cierpliwy i zawsze stawiaj się na miejscu człowieka. Zadawaj mu pytania, by odnaleźć jego potrzeby. Wtedy szybko uświadomisz sobie jakie błędy popełniałeś, i jak proste jest “zamknięcie” czyli przejście do rzeczy 🙂

#4 Baw się dobrze

Network Marketing to jedna z najbardziej rozwojowych i przyjaznych branży na rynku. Tu poznajesz niesamowitych ludzi, nawiązujesz relacje z ludźmi z różnych kręgów i budujesz przyjaźnie na lata. 

Kiedy zaczynasz działanie w. swoim biznesie, nigdy nie zapominaj o tym, by dobrze się bawić! Ta branża jest wyjątkowa, jeśli chodzi o nieskończone relacje i rozwój osobisty.

Nie narzucaj sobie presji, że musisz dzisiaj z kimś porozmawiać. Podejdź do tego na luzie, niech sprawia Ci to mega frajdę, przyjemność i satysfakcję. Tym biznesem możesz się “bawić”, nie mając żadnych wyrzutów sumienia. Kiedy lubisz ludzi, to ludzie lubią Ciebie. Kiedy skupiasz na nich uwagę, to oni skupiaj uwagę na Ciebie. Kiedy jesteś pozytywnie nastawiony, to oni też się pozytywnie nastawią. 

Nie traktuj swoich działań i rozmów zbyt poważnie, To nie jest korporacja! Tu pracujesz kiedy chcesz, z kim chcesz, jak chcesz, ile chcesz i gdzie chcesz. Masz ogromną wolność wyboru. Więc baw się dobrze! Kiedy ludzie zobaczą, jaką frajdę Ci to sprawia, to też będą chcieli tak się czuć 🙂 Szybciej podejmą decyzję o dołączeniu do Twojego zespołu.

#5 Zawsze pytaj o referencje

Kiedy spotykasz ludzi w sytuacjach offline, zastosuj zasadę polecenia. Ja osobiście bardzo lubię ją stosować i zawsze działa!

Na czym to polega? Po prostu, kiedy spotykasz się z ludźmi, którzy mogliby być Twoimi potencjalnymi partnerami w biznesie, zadaj im pytanie o polecenie,  po krótkiej rozmowie np.:

“słuchaj, wiem, że jesteś bardzo zajętą osobą i masz miliony spraw każdego dnia na swojej głowie, podziwiam Cię za to co robisz, ale chciałabym Cię o coś zapytać: Wiem, że to co chcę powiedzieć, może nie być dla Ciebie, natomiast czy znasz może kogoś w swoim otoczeniu, kto potrzebuje pomocy w polepszeniu sytuacji finansowej lub zdrowotnej?”

Często te osoby reagują tak, że same chcą dowiedzieć się więcej! Więc w tym momencie albo umawiasz się na spotkanie albo wysyłasz prezentacje nagraną.

Natomiast, jeśli nie mają takich znajomych, to zapytaj bezpośrednio, czy jest otwarty na. dodatkowe propozycje zarobkowe. Wtedy umawiasz się na spotkanie lub wysyłasz prezentację.

W ten sposób masz nieskończone możliwości na budowanie listy kontaktów do swojej sieci Network Marketingu.

Rób te aktywności codziennie, systematycznie, konsekwentnie, cierpliwie, aż osiągniesz sukces! Zawsze pamiętaj, by wziąć od tych osób namiary, czyli kontakt: nr tel lub email lub facebook! I zaraz po powrocie, w ten sam dzień prześlij informacje! W przeciwnym razie, cała Twoja praca wcześniejsza, pójdzie na marne…. więc nie popsuj tego.

“Jeśli chcesz latać z orłami, przestań zachowywać się jak kaczka” 🙂

Mam nadzieję, że te informacje i moje własne doświadczenia, pomogą Ci w nieskończonych kontaktach offline.

Powodzenia!

Pytanie tygodnia: W jaki sposób najczęściej zdobywasz kontakty offline? Jakie masz główne wyzwanie, kiedy rozmawiasz z prospektami ? Skomentuj!

Chcesz przyśpieszyć efekty w swoim biznesie? Sprawdź poniżej, co polecam:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *