MLM

Jak pozbyć się strachu przed rozmową z prospektem

Jak zacząć rozmowę z osobami z zimnego lub ciepłego rynku na temat naszego biznesu lub produktów. Co zrobić, żeby przestać się bać rozmawiać z ludźmi, zaczynać konwersację i z pewną postawą siebie, przedstawić ofertę ?

Po pierwsze, bądź świadomy, że każdy kto zaczyna coś po raz pierwszy, zazwyczaj ma obawy i boi się podjąć działanie.  To całkiem normalne, że się boisz, ale mam nadzieję, że tym wpisem pomogę Ci zredukować ten strach.

Po drugie, pamiętaj, że jedynym sposobem na pozbycie się strachu, jest robienie właśnie tego, co najbardziej Cię przeraża.  Czyli jeśli boisz się rozmawiać z ludźmi live lub online, jedynym sposobem na to by pozbyć się tego strachu jest po prostu zacząć to robić.

Kiedy ja zaczynałam swoją przygodę z Network Marketingiem na Facebooku, gdzie kompletnie nie wiedziałam jak posługiwać się Facebookiem, Messengerem etc, i nigdy nie otrzymałam żadnego, konkretnego skryptu, jak zacząć rozmowę z obcą osobą, mój poziom strachu sięgał zenitu.

Bardzo obawiałam się pisać wiadomości do obcych ludzi, ze strachu „co oni sobie o mnie pomyślą, przecież mnie nie znają” , „jakim prawem mogę do nich pisać, skoro nie są moimi znajomymi”, „zapewne od razu zostanę skrytykowana i odrzucona, nawiązując pierwszą relację”… itp, itd…. Takie myśli miałam w głowie, gdy zaczynałam….

Z drugiej strony pomyślałam sobie: „a co tak właściwie może stać się najgorszego, jeśli wyślę tą wiadomość”, „jak może najgorzej zareagować osobą, do której piszę” ; „co stracę, gdy napiszę do niej wiadomość”, „a co stracę, jeśli nie napiszę tej wiadomości”…..

Tego typu myśli w mojej głowie toczyły ciągłą walkę ze sobą: napisać czy nie napisać…. zagadać, czy zrezygnować….. I wiesz co zrobiłam ? Myślę, że się domyślasz 😉

Oczywiście, że napisałam! Uświadomiłam sobie, że najgorsze co może się stać to osoba z Facebooka: albo mi w ogóle nie odpisze na wiadomość i mnie zignoruje, albo mnie zablokuje na Facebooku bym więcej do niej nie pisała, albo odpowie coś nieprzyjemnego w stylu „co Cię to obchodzi” lub „nie Twój interes”, albo odpisze na wiadomość w której wykaże chęć nawiązania relacji….

Dlatego postanowiłam, że napiszę wiadomość, gdyż „zniosę” te ewentualności 😉

Bo jak mówi angielskie przysłowie: „Face your fear” – czyli zmierz się ze swoim strachem, jeśli chcesz się go pozbyć….

Co się stało gdy napisałam?

Były różne reakcje. Jedni reagowali pozytywnie, inni negatywnie, a jeszcze inni po prostu mnie ignorowali. Z tego względu, że kompletnie nie miałam pojęcia jak rozmawiać z obcymi osobami, jak nawiązywać relację, jak kontynuować konwersację itp, „paliłam” mnóstwo kontaktów…. Ale nawet jeśli „spaliłam rozmowę”, to zawsze wyciągałam wnioski, co mogłam zrobić lepiej, dlaczego ta osoba tak zareagowała, jak ja bym się zachowała na jej miejscu gdybym otrzymała taką wiadomość, czy rozmawiałam z właściwą osobą…. itp

Dzięki temu, że DZIAŁAŁAM I WYCIĄGAŁAM WNIOSKI, doszłam do perfekcji w rozmowach online i offline! Nauczyłam się jak zaczynać rozmowy, jak prowadzić rozmowy, i jak zamykać rozmowy. Nauczyłam się radzić sobie z „odrzuceniem” i „ignoracją”…. Nauczyłam się rozróżniać typy osobowości i czy ktoś jest wart uwagi, czy tylko zabiera mój czas….

Ale to właśnie wszystko dzięki mojemu pierwszemu krokowi, czyli podjęciu działania i zmierzeniu się ze strachem, przed „zagadaniem do obcej osoby”….

Kiedy już miałam za sobą kilkadziesiąt rozmów, poczułam się swobodnie i bez problemu potrafiłam natychmiast zacząć relację w każdej sytuacji. I tak jest do dziś. Oczywiście udoskonalam moje techniki budowania relacji, ponieważ zawsze mogę być jeszcze lepsza w tej aktywności… ale już dziś chciałabym się z Tobą podzielić kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci zwalczyć strach przez rozmową z prospektami (potencjalnymi klientami lub partnerami biznesowymi w marketingu sieciowym).

Jak pozbyć się strachu przed rozmową z prospektem: 5 prostych kroków

#1 Bądź pozytywnie nastawiony

Kiedy chcesz zacząć rozmowę z prospektem, nie nastawiaj się negatywnie, np: „ta osoba na pewno nie będzie zainteresowana, nie będzie chciała mnie słuchać, i pewnie pomyśli, że jestem w jakiejś sekcie”…. Tworząc takie myśli w głowie, sabotażujesz siebie… rzucasz sobie kłody pod nogi i spowalniasz drogę do celu…. Nie komplikuj sobie życia! Nastaw się pozytywnie,np.: „przyciągam do siebie pozytywnych ludzi i ta osoba z którą dziś porozmawiam, będzie otwarta na nowe znajomości i być może nawet na współpracę” …. Mów do siebie pozytywnie 🙂

Zapisz sobie taki „przypominacz” by kodować swój umysł na pozytywne myśli i sytuacje. Zobaczysz, że strach przed rozmową zniknie, ja za dotknięciem czarodziejskiej różdżki 🙂

#2 Zrób krótki research na temat tej osoby z którą będziesz rozmawiał, byś mógł się z nią zidentyfikować i zbudować szczerą relację

Kiedy działasz online i poznajesz obce osoby na Facebooku, masz o tyle ułatwioną pracę, że możesz poznać tą osobę wchodząc do niej na profil i dowiedzieć się chociaż trochę na jej temat ….:) Natomiast, kiedy zamierzasz rozmawiać ze swoim ciepłym rynkiem, czyli osobami, które już znasz osobiście, masz o tyle ułatwioną sytuację, że możesz nawiązać do jej życia, waszych wspólnych doświadczeń, tematów, które Was łączą etc. Ważne jest by skupić się na naszym rozmówcy. Najkorzystniej by było, jeśli potrafilibyśmy oszacować jakie są potrzeby naszego rozmówcy… czym się interesuje, jakie ma problemy, jak moglibyśmy mu pomóc. Jeśli nasz rozmówca poczuje się zrozumiany, wysłuchany, zauważony etc., będzie bardziej otwarty na to, co masz do zaoferowania. Ten proces na pewno zmniejszy obawy przed rozmową, ponieważ poczujesz się pewniejszy siebie, znając swojego prospekta.

#3 Nie nastawiaj się, że „musi się zapisać”.
Odseparuj się od wyniku.

Zazwyczaj strach przed rozmową pojawia się wtedy, gdy narzucamy sobie presję, że „musimy zapisać tego prospekta”. Zwróć uwagę na swoje emocjonalne nastawienie, przywiązanie do wyniku (stawiasz sobie presję i oczekiwania przed spotkaniem). Strach i obawa pojawia się, gdyż nie chcemy usłyszeć w odpowiedzi: „nie” czyli tak na prawdę boimy się odrzucenia, a nie samej rozmowy.

Rozwiązanie na ten kłopot jest bardzo proste. Nie nastawiaj się, że każdy z kim będziesz rozmawiał, musi się zapisać do Twojego biznesu. Dzięki temu nie będziesz narzucać sobie i swojemu rozmówcy presji i automatycznie Twój stres oraz strach przed odrzuceniem, zniknie. Twoje nastawienie powinno być : „jeśli dołączą SUPER! Jeśli nie, też SUPER!”. Odseparuj się od wyniku, jak już to zrobisz, nie będziesz miał obaw przed odrzuceniem. Zapamiętaj! Twoim zadaniem nie jest kogoś zapisać. Twoim zadaniem jest przedstawić & pokazać ; pomóc zrozumieć o co chodzi. To wszystko!

Przykładowo możesz powiedzieć coś w stylu: „Posłuchaj, pokażę Ci prezentację, i osobiście myślę, że bardzo Ci się spodoba i będziesz podekscytowany tymi informacjami, ale wiedz, że bez względu na to jaką decyzję podejmiesz, mi to nie sprawi żadnej różnicy. Chcę tylko byś zobaczył tą możliwość”

Jeśli podświadomie będziesz wywierał presję, że chcesz go zapisać, lub boisz się, wyczują to jak wilki, które wyczuwają strach.  Jeśli przestaniesz się bać, że ludzie powiedzą NIE, zaczną mówić TAK

Przeprogramuj swoje myślenie na: kto jest gotowy, a kto nie; kto jest otwarty na biznes a kto zamknięty;

Pamiętaj, że odmowa to tylko informacja zwrotna,żeby Cię poinformować do której grupy należą.

 To nie oznacza, że nie jesteś nic wart, że jesteś głupi, ze Network Marketing jest zły, że produkty są nie dobre- nie oznacza to żadnych z tych rzeczy, które kreujesz sobie w głowie! To znaczy, że nie są gotowi!  Twój strach to tylko iluzja!

#4 Przygotuj się do rozmowy

Często strach przed rozmową pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy wystarczająco przygotowani. Kiedy mamy niepewność co do produktów, firmy, planu marketingowego, branży itp. Jest to naturalną koleją rzeczy, że jeśli mamy braki w naszej wiedzy, to nasza pewność siebie automatycznie się obniża i boimy się podświadomie, że zostanie zadane nam pytanie, na które nie będziemy znali odpowiedzi.

Mam dla Ciebie dwa rozwiązania na ten kłopot.

Po pierwsze: przygotuj się! Czytaj wszystko co możliwe o swojej firmie i produktach, naucz się i zrozum plan marketingowy byś potrafił o nim mówić, zrozum fenomen marketingu sieciowego i różnicy między innymi branżami (dlaczego się wyróżnia i co powoduje, że ma taki potencjał), przećwicz rozmowę ze swoim liderem, zanim będziesz rozmawiał z klientem, przećwicz prezentację z liderem, a następnie z najbliższymi osobami, buduj przekonanie i wiarę w to co robisz!

Po drugie: jeśli jesteś początkujący i nie masz jeszcze  przyswojonej dostatecznej wiedzy, poproś swojego lidera by Ci pomógł na pierwszych spotkaniach. Natomiast kiedy Twój lider zgodzi się by Ci pomóc, to Twoim zadaniem jest być aktywnym w spotkaniu, uczyć się podczas spotkania, ale również postarać się choć trochę być zaangażowanym (np. powiedzieć kilka słów o produktach, co Ciebie urzekło w tej firmie, dlaczego Ty zacząłeś ten biznes itp – to są informacje, które powinny być w Twojej głowie, bez specjalnego uczenia się)

Przygotowanie i wiedza, powodują, że Twoja pewność siebie wzrasta, a poczucie stresu i strachu maleje. Bądź świadomy tego, że masz na to ogromny wpływ. Możesz pozbyć się strachu przed rozmową z prospektem!

#5 Bądź sobą! Nie udawaj nikogo!

Strach przed rozmową może pojawić się również wtedy, gdy próbujesz na siłę udawać kogoś, kim nie jesteś. Na przykład liderem wielkiego zespołu, gdzie tak na prawdę dopiero zaczynasz, lub super oficjalnym i profesjonalnym sprzedawcą, gdzie tak na prawdę nie masz pojęcia o sprzedaży 😉

Z własnego doświadczenia przekonałam się już nie raz, że nie ma sensu udawać kogoś kim nie jestem, gdyż właśnie granie takich roli, powoduje olbrzymi stres i strach, że ktoś może „odkryć prawdę”…. Najlepsze rozwiązanie to: być sobą, prawdziwym, autentycznym, szczerym i bezpośrednim. Nikogo nie udawać i dać sobie przestrzeń na popełnienie błędów i nie perfekcjonizm.

Kiedy podejdziesz do tego zadania na luzie, „ po ludzku”,  będziesz sobą i nie będziesz wywierać na sobie i na kimś presji, to gwarantuję Ci, że Twój strach przez rozmową zniknie 🙂

Podsumowując

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci przełamać się przed rozmowami z prospektami, i wdrożysz w praktykę to czym się z Tobą podzieliłam.

Pamiętaj, że to praktyka czyni Mistrza! Im wcześniej zaczniej rozmowy i im więcej ich zrobisz, tym lepszy będziesz w tej branży! A uwierz mi, że jak nauczysz się konkretnych rozmów z prospektami, to wpłynie to na wszelkie relacje w Twoim życiu J Ponieważ nawiązujemy relację na każdym kroku w różnych sytuacjach życiowych. Ta umiejętność na pewno przyda Ci się w życiu.

P.S. Jeśli jesteś początkujący i wciąż szukasz odpowiedzi jak rozmawiać z ludźmi na Facebooku,  po za Facebookiem i jak nawiązywać relacje by mieć więcej zapisów w swoim zespole, to koniecznie zapoznaj się z  moim kursem: Mistrz Rozmowy i Relacji (kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej).

Pytanie tygodnia:

Co powoduje największy stres przed rozmową z prospektem u Ciebie ? Czy jest to może coś co wymieniłam w powyższym poście? Podziel się w komentarzu

DOŁĄCZ DO MOJEJ GRUPY NA FACEBOOKU

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *