MLM

Jak konkretnie zaplanować swój biznes Network Markektingu

Od czego zacząć działanie w Marketingu Sieciowym

5 podstawowych kroków: Jak konkretnie zaplanować swój Biznes Network Marketingu

Zaczynasz właśnie swój biznes Network Marketingu lub działasz już jakiś czas i wciąż nie masz efektów ? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu podziewasz chcę się podzielić z Tobą ważnymi poradami, tzn: jaki jest najlepszy sposób, by zacząć działać w biznesie Network Marketingu ? Od czego zacząć? Jak to wszystko zaplanować, by spodziewać się szybkich efektów ?
Dziś podpowiem Ci kilka moich wskazówek, jak zaplanować swój biznes MLM by mieć efekty.

5 Podstawowych kroków od czego zacząć

#1 Napisz swój Biznes Plan

Każdy biznes, bez względu na to czy jest to MLM, kawiarnia, butik, sklep online czy salon urody, wszystkie te przedsięwzięcia wymaga konkretnego, skutecznego i dobrze przemyślanego Biznes Planu.

Jako, że jestem absolwentką irlandzkiej uczelni na której studiowałam Biznes przez 4 lata (dziennie),  jestem bardzo wyczulona na odpowiednie przygotowanie się do biznesu.

Zauważyłam, że mnóstwo osób totalnie ignoruje ten element, kiedy decyduje się na rozpoczęcie własnego biznesu.  Jest to straszny błąd! Ponieważ kiedy nie masz biznes planu, to nie masz mapy do sukcesu! Nie wiesz co robisz, dla kogo robisz, po co to robisz, ile to będzie kosztowało, kiedy zwróci się inwestycja, jak powinien wyglądać marketing, jak zaplanować innowacje w biznesie w kolejnych latach, jak zarządzać itp itd.

Biznes Plan to bardzo obszerny temat, którego dziś nie będę szczegółowo opisywać, lecz mimo to dam Ci kilka ważny porad od czego zacząć.


Każdy Biznes Plan zazwyczaj zawiera podobne sekcje, w których jest niezbędne opisanie konkretnego tematu. Jeśli chodzi o Biznes Plan w Network Marketingu, zwróć szczególną uwagę na następujące elementy:

  •  Opis działalności : w tej sekcji powinno się zdefiniować co robisz, czym Twoja firma wyróżnia się od konkurencji oraz kim jest Twój klient, Twoja grupa docelowa. To są elementy, które powinieneś znać na samym początku, zanim zaczniesz działanie.
  • Analiza rynku: w tej sekcji powinieneś zrobić porządny research pod względem: branży Network Marketingu, potencjalnych klientów, ogólny dostępny rynek w Twojej niszy (produkty), jaka jest konkurencja. Czego oczekują klienci, jakie mają potrzeby, problemy i jak możesz im pomóc je rozwiązać. Jakie korzyści dostarczysz, by uzupełnić lukę w rynku.
  • Organizacja i zarządzanie: tutaj skupiamy się na zaplanowaniu działań w naszej firmie. Czy zamierzasz być odpowiedzialny sam za wszystko, czy będziesz mieć partnerów? W tej sekcji powinieneś konkretnie opisać swoich potencjalnych partnerów biznesowych, jakie mają mieć kompetencje (wiedzę, umiejętności, doświadczenie, postawę). Dzięki temu będzie Ci łatwiej rekrutować nowych partnerów oraz i Ty i on, będziecie wiedzieli co jest wymagane przy budowaniu biznesu.
  • Produkty i usługi: w tej sekcji powinieneś opisać szczegółowo to, co sprzedajesz, oferujesz, czym się wyróżnia od konkurencji, jakie korzyści otrzyma klient, jak produkt wpłynie pozytywnie na klienta, jaka jest żywotność produktu i jakie są korzyści kupowania w Twojej firmie. Jeśli sam używasz i lubisz te produkty, to nie będziesz mieć problemu w dokładnym opisie korzyści.
  • Marketing i sprzedaż: w tej sekcji definiujesz konkretny plan działania jak rozpromować produkty, by zwiększyć obroty w firmie. Skoncentruj się by dokładnie opisać jaka jest Twoja strategia marketingowa i sprzedażowa. Dzięki temu będziesz wiedział jak trafiać do klientów.
  • Finanse: w tej sekcji opisujemy wszystko co związane z inwestycją i zwrotem z inwestycji. Jak myślisz, ile możesz zarobić pieniędzy w swojej firmie Network Marketingu i w jakim czasie. Oszacuj to na podstawie doświadczeń osób już zaangażowanych, oraz na podstawie czasu jaki będziesz mógł poświęcić. Przyjrzyj się dokładnie swojemu planu marketingowemu, i rozpisz plan działania, kiedy chcesz osiągnąć kolejne poziomy rozwoju i ile na każdym poziomie zarobisz. Będziesz wiedział do czego dążysz, i co musisz zrobić, żeby zarobić, ile musisz zainwestować oraz jaki będzie zwrot z inwestycji. To wszystko można oszacować! I tak właśnie się to robi w planowaniu każdego biznesu!
  • Podsumowanie biznesu: w tej sekcji podsumowujesz wszystkie elementy, które opisałeś powyżej, w bardzo konkretnym i krótkim streszczeniu.


Tyle informacji, radzę Ci na początek rozpisać i być ich świadomym. Jest to Twoja mapa do sukcesu, dzięki temu wiesz dokąd zmierzasz,  co robisz, dla kogo to robisz, i jak masz to robić 🙂

 Znasz powiedzenie z ang: if you fail to plan, you plan to fail , co znaczy: jeśli nie planujesz, planujesz porażkę.

Ten tekst towarzyszy mi już od 10 lat, i aktualnie mogę się nazwać Mistrzynią w Planowaniu czegokolwiek. Dobry plan to podstawa.

#2 Zdecyduj, że chcesz działać online

Decydując się na działanie przez internet, otwierasz sobie furtkę do całego świata. Masz możliwość budowania biznesu globalnie, nie wydając pieniędzy na podróże i nie tracąc czasu na spotkania.

 Ja osobiście jestem olbrzymią fanką Facebooka, i to właśnie tutaj rozwijam codziennie swój biznes Network Marketingu. Mam dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi, za darmo! Musiałabym być niepoważna, by z tego nie skorzystać 😉 Więc radzę Ci założyć już dziś profil na Facebooku i  na Instagramie, i wykorzystywać możliwości internetu.

Facebook ma nieskończone możliwości pozyskiwania nowych kontaktów, klientów, partnerów….lecz by odnieść prawdziwy sukces na Facebooku, musisz podejść do tego zadania bardzo konkretnie i strategicznie.

Działając na Facebooku, bardzo łatwo jest wpaść w „złe nawyki”, które absolutnie nie będą przybliżać Cię do celu, a wręcz oddalać. Aktywność na Facebooku musi być dobrze zaplanowana i przemyślana, by była skuteczna. Podejdź do tego zadania naprawdę sumiennie, i zrób dobry plan.

P.S. Zobacz koniecznie mój 12 godzinny kurs: Mistrz Facebooka (krok po kroku jak wykorzystać pełen potencjał Facebooka), oraz możesz również skorzystać z kursu Facebook Marketing (jak zacząć działać na Facebooku w MLM dla początkujących) , w którym dokładnie pokazuje krok po kroku jak zacząć działanie na Facebooku, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Zobacz więcej informacji tutaj: Facebook Marketing

#3 Zdecyduj kim jest Twój klient i jakie ma potrzeby

Dokładny opis klienta, grupy docelowej i partnerów biznesowych, jest kluczem do sukcesywnego rozwoju Twojego biznesu. Musisz wiedzieć jakie ma problemy, potrzeby, czego szuka, gdzie szuka, co najczęściej czyta, w jakich grupach na Facebooku się znajduje, jakie Funpage obserwuje, jakie kanały na YouTube ogląda, jakie magazyny czyta, w jakich wydarzeniach bierze udział itp itd. Im więcej wiesz, tym szybciej go znajdziesz. To zadanie jest mega ważne! Jeśli je zignorujesz, to będziesz wiecznie ślepo działał, mając nadzieję, że osoba z którą rozmawiasz, akurat polubi to co masz do zaoferowania. Jakie są szanse, że” trafisz” akurat na swojego klienta ? niewielkie….. będziesz musiał wykonać dwa razy więcej pracy, niż gdybyś wcześniej określił do kogo kierujesz swoją ofertę.

Dlatego nie ignoruj tego zadania, zapisz sobie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania  na kartce, zrób avatar swojego klienta, i koncentruj się na tych ludziach. Twój biznes nabierze tempa z dnia na dzień, jeśli zastosujesz tą wiedzę w praktyce.

#4 Zdecyduj kogo chcesz przyciągnąć do siebie

Jeśli dopiero zaczynasz działanie w Network Marketingu i nie masz jeszcze żadnego partnera biznesowego ani klienta, odpowiedz sobie na proste pytanie:  na kim się najpierw skupię: klientach mojej firmy czy partnerach biznesowych do mojego zespołu ? Jeśli jestem w branży wellness, kim będą te osoby pod względem demograficznym i pod względem mentalnym ?

Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, będziesz wiedział jakie podjąć kolejne kroki czyli np. jaki rodzaj treści publikować w Social Media, oraz jaką wiadomość przekazywać działając offline.

Kiedy założysz swój Fanpage i będziesz budować swoją markę online, odpowiedz sobie na pytanie: „jak bym prowadził swój Fanpage, gdyby każda osobą, która polubi moją stronę płaciła mi za to 100zł?” Zapewne chciałbyś dostarczać wartościowe treści, prawda? Takie, które interesują Twojego klienta, za które chciałby zapłacić. Dlatego zdecyduj jaki rodzaj treści będziesz udostępniać u siebie na Fanpage’u.

Podam Ci przykład. Jeśli jesteś w branży zdrowia i promujesz suplementy, które pomagają schudnąć, to Twoje treści powinny być kierowane do osób, które są z nadwagą i szukają sposobów na schudnięcie czyli posty typu: jak jeść, co jeść, jak ćwiczyć, co ćwiczyć, jak się suplementować, jak robić zakupy, jak utrzymać samodyscyplinę itp itd. Czyli zaczynasz tworzysz treści, które będą odpowiedzią na problemy Twojego potencjalnego klienta, w tematyce zdrowia, a konkretnie zdrowego odchudzania. Edukować i inspirować, to Twoja misja J  A pomiędzy postami, promujesz swój styl życia i suplementy, które sam stosujesz (pamiętaj, że rodzaj postów promujących produkt powinno być max 20% spośród całej reszty). Poprzez prowadzenie właściwie swojego Fanpage’a, budujesz relację ze swoimi potencjalnymi klientami, budujesz komunikację i zaufanie. Wtedy masz prostszą drogę do zaoferowania im najlepszych rozwiązań na ich problemy.

Podobny schemat wygląda w każdym innym MLM, np: kosmetyki, podróżowanie, olejki eteryczne, produkty ekologiczne do sprzątania, produkty do dbania o urodę, produkty do polepszenia stanu zdrowia, suplementy na konkretny problem itp.

Top wskazówka: Bądź przygotowany, że Marketing wymaga czasu. Bądź cierpliwy. Konsekwentnie i systematycznie buduj społeczność osób zainteresowanych Twoją tematyką. To nie wydarzy się z dnia na dzień, jeśli chcesz korzystać za darmo z Facebooka (masz opcje kupowania reklam itp, lecz to będzie wymagało inwestycji finansowej).

#5 Zdecyduj, że chcesz założyć swojego Bloga i zautomatyzować swój Biznes

Blog i budowanie własnej marki eksperta jest jednym z najlepszych sposobów na rozwój Twojego biznesu MLM w tempie ekspresowym! Podobnie jak na Fanpage, budujesz wartościowe treści dla swoich odbiorców, budujesz z nimi komunikację i relację, otrzymujesz automatycznie zapytania o dane produkty. Dobrze zainwestowany czas teraz, będzie przynosił owoce przez następne miesiące, a nawet lata….

Automatyzacja i prowadzenie Bloga jest bardzo obszernym tematem, na co poświęcę więcej miejsca w oddzielnym artykle. Tu jedynie chciałabym Ci uświadomić, że prędzej czy później radzę Ci założyć swoją własną stronę internetową i budować silną markę online. Mając Bloga, możesz zautomatyzować działania, tak by poświęcać na biznes nie więcej niż 4h-6h tygodniowo…

Już wkrótce pokażę Ci jak ja to robię, krok po kroku, byś mógł również sam założyć swoją stronę, nie wydając pieniędzy na grafików i developerów J W końcu chcesz być niezależny prawda ?

Ja robię wszystko sama, każdą grafikę, każdą stronę, kursy itp… i tego też będę chciała Cię nauczyć 🙂

Tymczasem polecam Ci mój super konkretny Kurs Mistrz Grafiki: czyli jak wyróżniać się online za pomocą wyjątkowych postów i grafik 🙂 Zobacz tutaj

P.S. Jeśli już teraz zdecydowałeś założyć bloga, polecam Ci hosting i domenę z portalu, z którego sama korzystam. W biurze dhostingu, przez 24h na dobę możesz zgłosić jakikolwiek problem i natychmiast otrzymasz odpowiedź online. Jestem z tego serwisu bardzo zadowolona i serdecznie polecam! Zobacz opis najlepszej oferty i skorzystaj ze zniżek.

Na koniec TOP wskazówka

Kiedy jesteś już gotowy, aby rozpocząć rekrutację partnerów do współpracy, pamiętaj, że Twoim celem powinna być jakość, a nie ilość. Nie chcesz poświęcać dużo czasu na rekrutowanie osób, które stracą zainteresowanie w ciągu kilku tygodni lub osób, które nie są wystarczająco zdyscyplinowane i zdeterminowane by rozwijać swój własny biznes. Szukaj ludzi zmotywowanych, by nie musieć ich później motywować.

Poświęć trochę czasu, aby poznać kogoś, aby mieć pewność, że mają te same cele i wartości i co najważniejsze, odpowiednią postawę! Jeśli już wybierzesz nowego partnera do swojego zespołu Network Marketingu, poświęć mu trochę czasu na odpowiednie przeszkolenie, aby mieć pewność, że kiedy wyjdzie do ludzi, będzie gotowy do rekrutacji kolejnych członków zespołu, skupiając się na dobrej jakości, a nie na ilości.

Podsumowując, pamiętaj, że w tym tygodniu również przygotowałam dla Ciebie zeszyt ćwiczeń: Stwórz swój własny Biznes Plan Network Marketingu. POBIERZ bezpłatnie klikając w przycisk poniżej.

Pytanie tygodnia:
Czy planujesz swój biznes szczegółowo zanim zaczynasz działać ? Czy napisałeś   już swój biznes plan ?

Jak myślisz, który z powyższych elementów jest najważniejszy ? 
Skomentuj! 🙂

Dołącz do mojej prywatnej, autorskiej grupy na Facebooku: Buduj Biznes Profesjonalnie, w której codziennie dzielę sie prostymi wskazówkami, jak działać by odnieść sukces w Network Marketingu. Poznaj również tysiące innych osób w branży, które wspierają się wzajemnie. Dołącz tutaj.

Sprawdź moje najlepsze szkolenia tylko dla branży Marketingu Sieciowego. Naucz się budować biznes profesjonalnie krok po kroku. Zobacz co znajdziesz w Pigułce Wiedzy Networkera.

Zobacz tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *