MLM

Dlaczego nie działam już w MLM

Dlaczego zrezygnowałam z branży MLM

Zastanawiasz się z jaką firmą branży Marketingu Sieciowego współpracuję?

Obserwujesz mojego bloga oraz kanał na YouTube i jesteś ciekawy jaki projekt rozwijam?

Próbowałaś szukać informacji na temat nazwy firmy z jaką działam w Network Marketingu?

Jeśli czytasz mojego bloga i obserwujesz mnie na Social Media, to zapewne już wiesz, że nigdzie nie dzielę się tymi informacjami i nigdy nie “wyjawiałam” nazwy firmy z jaką współpracowałam w branży MLM.

Dlaczego?

Bo po pierwsze, firma z którą współpracowałam, miała zapis w polityce firmy, aby nie upubliczniać nazwy firmy w żadnych publicznych postach w Social Media i na stronach www. Zapis ten jest z racji tego, aby ludzie, którzy dołączają do biznesu, nie potrafiący działać uczciwie, aby nie psuli reputacji firmy, tym samym szkodząc innym Networkerom, budującym biznes z tą firmą.

A po drugie… nigdy nie ujawniałam nazwy firmy z jaką współpracuję, ponieważ było to również częścią strategii, budowania intrygii i zaciekawienia wśród moich obserwujących- potencjalnych klientów, aby sami z własnej inicjatywy i ciekawości, zadawali mi to pytanie na priv, bym mogła poprowadzić strategicznie rozmowę marketingową.

To takie dwa główne powody, dlaczego nigdzie nie znajdziesz nazwy firmy z jaką współpracowałam. Osoby, które również działają w tej firmie Marketingu Rekomendacyjnego, w której ja działałam, zapewne domyśliły się, z jaką firmą współpracuję, gdyż od czasu do czasu wystawiałam posty z produktem tej firmy. 

Jak już zauważyłaś, piszę w czasie przeszłym: “działałam”, “współpracowałam” etc., więc przechodząc już do rzeczy: Dlaczego nie działam już w MLM…. 

 Wiele z Was zadaje mi to pytanie na priv, zastanawiając się dlaczego zrezygnowałam z działania w branży Marketingu Sieciowego, a wciąż nauczam w tym temacie.

No więc powodów było kilka, które pokrótce postaram się wymienić w tym poście.

Dlaczego nie działam już w MLM

1. Biznes z którym buduję biznes, nigdy do końca nie będzie mój.

Co mam na myśli, że biznes nigdy nie będzie mój?

Osobiście jestem wielką fanką niezależności i wolności wyboru, i w pewnym momencie mojego działania, uświadomiłam sobie, że biznes, a raczej firma, z którą współpracuję, tak na prawdę nigdy nie będzie moją firmą- tzn. ja nie będę pełną i prawowitą właścicielką tego biznesu, co za tym idzie, nigdy nie będę mogła podejmować decyzji tylko i wyłącznie zależnych ode mnie (np. na temat produktów, cen, polityki firmy, działań marketingowych, eventów itd.) 

Również jeśli nie podporządkowałabym się zasadom firmy i naruszyła politykę działania, mogłabym być usunięta ze struktury, co wiązałoby się z ogromnym ryzykiem utraty dochodów pasywnych, które zbudowałam dotychczas. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, że firma ma swoje zasady, bo tak musi być, z racji tego, że w tej branży, mnóstwo różnych ludzi dołącza każdego dnia, i muszą utrzymywać swego rodzaju “porządek”, by nie zepsuć reputacji firmy. Natomiast jakby nie było, były to dla mnie ograniczenia, które kłóciły się z moją wartością wolności i niezależności!

To było moim głównym powodem, dlaczego postanowiłam zacząć robić coś innego, na własną rękę, gdzie będę w 100% odpowiedzialna za swój biznes, i gdzie będę mogła podejmować decyzję w każdym aspekcie mojego działania.

Proszę, nie zrozum mnie źle, ja nie twierdzę, że Network Marketing jest czymś, czego nie warto robić, bo absolutnie jak najbardziej zachęcam wszystkich, którzy szukają sposobu na budowanie biznesu, w którym nie muszą ponosić tyle odpowiedzialności, to MLM jest świetnym rozwiązaniem! Tylko jeśli jesteś taką osobą jak ja, to prawdopodobnie na którymś etapie stwierdzisz podobnie do mnie, i będziesz szukać niezależności w inny sposób.

2. Osiągnęłam swoje cele finansowe z firmą z którą współpracowałam

Drugi powód dlaczego nie działam już w MLM, to po prostu fakt, że osiągnęłam cel finansowy jaki sobie założyłam, kiedy zaczynałam działanie i zdecydowałam, że chcę się dalej rozwijać w inny sposób. Miałam wrażenie, że osiągnęłam pewien poziom w branży MLM i to mi wystarczy. Chciałam doświadczyć nowych umiejętności w budowaniu biznesu online, w innych branżach. 

Po za tym, z racji tego, że nie działam już z żadną firmą MLM od dokładnie roku (rok temu 30/07/2019 podjęłam decyzję o przejściu na emeryturę z MLM), czuję, że nie powinnam uczyć na temat, w którym nie jestem aktywna na bieżąco. Nie jest to spójne ze mną osobiście i nie chciałabym być takim trenerem czy też coachem jak wielu innych, którzy uczą na jakiś temat, a tak na prawdę nigdy tego nie robili lub nie robią. Dla mnie jest to czysta hipokryzja i uważam, że takie osoby absolutnie nie powinny nauczać tych, którzy działają. Myślę, że rozumiesz mnie w tej kwestii i zgodzisz się ze mną, że jest za dużo w internecie pseudo-trenerów, coachów i nauczycieli w tematach, których sami nie praktykują. 

Wskazówki i porady na moim blogu i kanale YouTube, w tematyce Network Marketingu, są wciąż aktualne, i wszystkie są poparte moich osobistym doświadczeniem, dlatego myślę, że to świadczy o mojej autentyczności i zaufaniu moich odbiorców do mojej wiedzy. Aby być autentycznym, trzeba samemu praktykować !

3. Postanowiłam rozwijać inne źródła dochodu Pasywnego

Uważam, że bardzo ważna jest dywersyfikacja i tworzenie kilku źródeł dochodów, a nie poleganie tylko na jednym. Dlatego zdecydowałam się na rozwijanie się w inny sposób niż tylko MLM. Stąd powstały moje obszerne kursy i szkolenia online, zaczęłam zarabiać na blogu i marketingu afiliacyjnym, stworzyłam dwa sklepy online oparte o model biznesowy dropshippingu i napisałam dwa biznes plany na aplikacje mobline. 

Dzięki temu czuję, że rozwijam się mentalnie jak również finansowo w różnych branżach, mimo to wciąż budując biznes przez internet. 

Poleganie na jednym źródle dochodu, jakim jest tylko praca na etacie lub biznes w jakiejkolwiek branży, to wielkie ryzyko (przynajmniej moim zdaniem). Nie chciałabym polegać na zapomogach socjalnych itp. w razie gdyby to jedyne źródło dochodu, przestałoby dostarczać mi środków finansowych.

Myślę, że dużo bardziej człowiek czuje się bezpieczny finansowo, kiedy ma kilka zabezpieczeń w postaci różnych źródeł dochodu.  I tak właśnie moim marzeniem, zawsze było zbudowanie minimum 5 źródeł dochodów pasywnych, by nie musieć martwić się o pieniądze.

Dlatego właśnie teraz skupiam się na ciągłym rozwijaniu tych źródeł, by zbudować swoją wolność finansową. 

Podsumowując...

Osobiście udowodniłam swoimi wynikami w Marketingu Sieciowym, że można osiągnąć zamierzone cele, i ruszyć do przodu.

Dzięki temu, że zaangażowałam się w branżę MLM, nauczyłam się mnóstwa niezwykłych umiejętności, które teraz wykorzystuje w każdym kolejnym biznesie i działaniu, m.in.:  sprzedaż online, marketing, automatyzacja, lejki sprzedażowe, komunikacja z potencjalnym klientem, praca zespołowa, budowanie stron www, prowadzenie kanału na YouTube, szkolenia, zbudowanie szkoły z kursami online, projektowanie grafik i reklam itd. To tylko niektóre z umiejętności, które nabyłam podczas mojej drogi rozwoju w Marketingu Sieciowym. 

Teraz chciałabym zacząć dzielić się z Tobą na tym blogu oraz moim kanale YouTube, nowymi tematami z zakresu budowania biznesu online poprzez bloga i swoją markę. Postaram się dzielić jak najprostszym językiem, wskazówkami i poradami, które u mnie działają. Mam nadzieję, że w ten sposób zmotywuję Cię również do tego aby dywersyfikować swoje źrodła dochodu i zacząć zarabiać przez internet, nie tylko w MLM. 

Możesz oczywiście równocześnie działać w MLM i budować nowe źródło dochodu, tak jak ja to zrobiłam, po przez budowanie marki online, swojego bloga, kanału na YouTube a następnie zbudowaniu moich własnych produktów w postaci szkoleń i kursów online, i regularnej sprzedaży pasywnej.

Dotychczas ponad 700 osób dołączyło do mojej szkoły kursów, nabywając po kilka szkoleń lub nawet wszystkie (nie stosując przy tym żadnej płatnej reklamy!). Jak dla mnie to ogromny sukces, ponieważ branża Network Marketingu to ogromna nisza na rynku.

Aktualnie w mojej szkole online znajduje się 18 kursów, które cieszą się bardzo dużą popularnością i pozytywnymi komentarzami studentów. A wszystko to budowałam podczas mojej drogi rozwijania zespołu w MLM.

P.S. Oczywiście wszystkie dotychczasowe materiały w tematyce MLM zostają na moim blogu oraz kursy online zostają na platformie. Masz dostęp do tej wiedzy tak długo, jak tylko chcesz.

Czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie na moim blogu oraz kanale YouTube

Zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać teraz na moim blogu?

No więc z racji tego, że mnóstwo moich znajomych, przyjaciół oraz osób, które spotykam na co dzień, zadaje mi zawsze to samo pytanie: jak zacząć zarabiać online? w jaki sposób zbudować bloga na którym będę mogła zarabiać? jak rozpromować swoją firmę online? jak założyć sklep online? jak zbudować markę online? I wiele innych podobnych zapytań…postanowiłam właśnie na tych tematach skupić się na początku. A ponieważ mam już 3 letnie doświadczenie w budowaniu marki i bloga, myślę, że mogę się podzielić dość obszerną wiedzą w tych zagadnieniach.

No więc podsumowując, na moim blogu możesz spodziewać się nowych artykułów i filmów w następujących tematach:

 1. Jak zacząć pisać Bloga krok po kroku
 2. Dlaczego warto prowadzić Bloga
 3. Jak znaleźć pomysł na Bloga
 4. Jak zacząć budować dochody pasywne poprzez Bloga
 5. Jak wystartować ze swoją pierwszą stroną www
 6. Jak stworzyć swoją markę online krok po kroku
 7. O czym pisać Bloga, by mieć zaangażowanych odbiorców
 8. Jak zacząć zarabiać w internecie
 9. Jak stworzyć lejek sprzedaży
 10. Jak używać autoresponderów 
 11. Jak zbudować swój pierwszy newsletter
 12. Dlaczego powinieneś budować swoją listę mailingową
 13. Jak zarabiać na marketingu afiliacyjnym
 14. Jak zacząć biznes online krok po kroku
 15. Jak stworzyć swoje pierwsze wirtualne produkty
 16. Jak stworzyć swój pierwszy kurs online
 17. Jak napisać swojego pierwszego ebooka
 18. Jak sprzedawać swoje produkty online
 19. Jak zarabiać na blogu dzięki programom partnerskim
 20. Jak zacząć sklep w WooCommerce
 21. Jak pracować z domu, kiedy ma się małe dziecko
 22. Jak zorganizować sobie pracę online, by być produktywnym
 23. Jak ustalić swoje priorytety biznesowe
 24. Jak stworzyć listę swoich 100 marzeń i znaleźć mocne “Dlaczego”
 25. Jak budować relację ze swoją grupą odbiorców przez Social Media i nie tylko

No więc na początku w takich tematach będę wypowiadać się z własnego doświadczenia, dlatego jestem pewna, że znajdziesz u mnie wartość i nauczysz się wielu nowych rzeczy 🙂

Oprócz artykułów i treści merytorycznych, pojawią się tutoriale krok po kroku z różnych programów i aplikacji, czyli jak ogarnąć technicznie te wszystkie “zawiłości”, które mogą wydawać się na pierwszy rzut oka trochę skomplikowane. Jestem samoukiem i wszystko co Ci pokażę, to będzie z moich doświadczeń w taki sposób, byś na pewno zrozumiała i ZASTOSOWAŁA W PRAKTYCE!

Tymczasem zachęcam Cię do zapisu na Newsletter w którym będę Cię informowała o nowych artykułach na blogu oraz nowych filmach na YouTube. 

Kliknij poniżej, by zapisać się na Newsletter.

Daj znać w komentarzu poniżej, jak podobają Ci się te zmiany? Co w pierwszej kolejności chciałabyś zobaczyć na moim blogu? 

11 komentarzy

 • Ewa

  KLAUDIO wszystkie tematy są interesujące o których chcesz pisać, czy mogłabyś opisać jak zbudować platformę do sprzedaży kursów, czy są jakieś bezpłatne narzędzia?

  • Awatar użytkownika

   Klaudia

   Hej Ewa 🙂 Ja sprzedaję moje kursy na platformie Techable.com i nie musiałam jej budować od zera ponieważ nie mam takich umiejętności technicznych, kodowania etc. Istnieje mnóstwo wtyczek WordPressa, które możesz zastosować do swoich kursów lub bardzo popularne w Polsce WPIdea.
   Pozdrawiam 🙂

   • Marta

    marketing afiliacjny i dropshipping nie są również do końca zależne od nas. Dochód z tych działalności mamy dopóki firma afiliacyjna i magazyn z którymi współpracujemy chcą współpracować z nami. Ma również pewne ramy z którymi możemy się zgadzać lub nam będzie to przeszkadzać i w końcu nie jest to dochód pasywny.

    jedynym zależnym od nas przedsięwzięciem jest cos co tworzymy odc A do Z, zaczynając od produktu.

    • Awatar użytkownika

     Klaudia

     Zdecydowanie zgadzam się z Tobą. Jedynym 100% zależnym od nas przedsięwzięciem jest nasze własne dzieło 🙂 Choć w tym przypadku też jest wiele uzależnień które wpłyną na sukces naszej firmy, ale mamy 100% decyzyjność jeśli chodzi o dalszy rozwój biznesu 🙂 Pozdrawiam

 • Marcin

  Wybacz ale … wyszłaś na straszną hipokrytkę. Najpierw kilkadziesiąt filmów o mlm jaki on to nie jest super, że najlepsza droga działania, jak rekrutować itp a potem boom!! MLM już jest bleeeee. Zazwyczaj tak się dzieje gdy ludzie albo “pokłócą się ze swoim upline” lub dzieje się w teamie czy firmie coś niefajnego lub kiedy czują wypalenie albo nie potrafią osiągnąć sukcesów. Takie pranie mózgu zafundowalas swoim odbiorcom. Najpierw wszystko cacy a teraz bleee.

  • Awatar użytkownika

   Klaudia

   Cześć Marcin 🙂 Dziękuję za Twój komentarz. Zgadzam się z Tobą, że tak to może wyglądać jak opisałeś i jestem tego świadoma, że wiele osób mogło pomyśleć podobnie. Zanim ogłosiłam tą informację, że nie działam już w MLM, dosyć długo się zastanawiałam i wahałam, żeby właśnie “tak nie wyszło”, ale postanowiłam być szczera wobec moich fanów i nie ukrywać dłużej tej informacji.
   Kiedy tworzyłam treści na moje kanały odnośnie MLM, to rzeczywiście byłam wciąż zafascynowana tym rodzajem biznesu i wszystko o czym mówiłam, było w 100% moim doświadczeniem i szczerą opinią.
   Natomiast moja natura jest taka, że ciągle poszukuję i lubię się rozwijać w zupełnie nowych tematach (być może to moja słaba lub mocna strona, jeszcze nie wiem), ale z racji tego, że jestem bardzo ciekawa jak sobie poradzę w czymś innym, “porzucam poprzedni temat” i zaczynam coś zupełnie nowego.
   I tak właśnie zaczęłam tworzyć nowe strony internetowe i sklepy online. Nauczyłam się nagrywać kursy, automatyzować lejki sprzedażowe i wiele innych przydatnych umiejętności w budowaniu biznesu online.
   Być może też jednym z powodów, dlaczego zaczęłam szukać innej ścieżki, było z jakiejś strony moje “wypalenie w tej branży”, bo jak sam wiesz, nie jest łatwa… Ale też niezależność, która jest moją główną wartością, bardzo zaważyła na mojej decyzji (w MLM w dużej mierze Twój wynik jest zalezny od zespołu jaki masz)…Nie uważam, że “MLM jest bleee”, ale doszłam w pewnym momencie do wniosku, że nie jest po prostu dla mnie. Byłam, doświadczyłam, zarobiłam, dużo się nauczyłam i poszłam dalej. Podobnie jest z pracami na etacie, na początku może Ci się podobać, ale po pewnym czasie możesz stwierdzić, że jednak chcesz czegoś innego i ta praca Cię już nie satysfakcjonuje. Mam nadzieję, że rozumiesz. A jeśli nie, to ja rozumiem Twoją percepcję mojej decyzji. Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci dużo sukcesów w życiu i w biznesie!

 • Aneta

  Ja chyba jestem uczulona na MLM. Działam kiedyś w FM – i to przez ponad rok czasu. Udało zbudować mi się znaczną grupę, ale to nade mną zbierali “kokosy” – nie ja. Jakoś wypaliłam się. Byłam za bardzo zaangażowana, ale też jakoś mało ciepliwa. Teraz ktokolwiek proponuje mi taką współpracę – od razu mówię: “nie trać czasu, bo ja w to nie wejdę i nie przekonasz mnie”. Nawet jakbym miała zarobić na wspaniały wielki dom na wyspie – Moja odpowiedź dalej brzmi: Nie.

  • Awatar użytkownika

   Klaudia

   Aneta, rozumiem Cię doskonale! Mam nadzieję, że droga którą wybrałaś teraz jest dla Ciebie przyjemna i satysfakcjonująca. Nie ma sensu tracić czasu na coś, co nie sprawia nam frajdy i nie jesteśmy do końca do tego przekonani. MLM zdecydowanie nie jest dla każdego. Pozdrawiam Cię serdecznie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *