Inspiracje,  Marketing

Co to jest Black Friday i Cyber Monday

Dzień po Święcie Dziękczynienia – powszechnie nazywany Czarnym Piątkiem – stał się jednym z najbardziej ruchliwych dni zakupowych w roku w Stanach Zjednoczonych. Krajowe sklepy sieciowe tradycyjnie oferują promocje, pozwalające oszczędzić dużo pieniędzy na szerokiej gamie towarów, starając się przyciągnąć kupujących do sklepów, jednocześnie oferując podobne oferty online.

Co to jest Black Friday

Dokładniejsze wyjaśnienie tego terminu datuje się na początek lat 60. XX wieku, kiedy policjanci w Filadelfii zaczęli używać wyrażenia „Czarny Piątek” do opisania chaosu, który powstał, gdy duża liczba turystów z przedmieść przybyła do miasta, aby rozpocząć świąteczne zakupy (oraz w niektórych latach uczestniczyli również w tym czasie, w meczach piłki nożnej, drużyny Army-Navy).

 

Ogromne tłumy przyprawiały o ból głowy policję, która pracowała dłużej niż zwykle, ponieważ zajmowała się korkami, wypadkami, kradzieżami sklepowymi i innymi problemami.

W ciągu kilku lat termin “Czarny Piątek” zakorzenił się w Filadelfii. Kupcy miejscy próbowali nadać temu dniu ładniejszy image, nazywając go „Wielkim Piątkiem”.

 

Sformułowanie „Czarny Piątek”, oznaczające pozytywny wzrost sprzedaży detalicznej, pojawiło się w całym kraju dopiero pod koniec lat 80., kiedy kupcy zaczęli rozpowszechniać narrację o zysku od czerwieni do czerni. Czarny piątek został opisany jako dzień, w którym sklepy zaczęły przynosić zyski w ciągu roku i jako największy dzień zakupów w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości większość sklepów odnotowała największą wyprzedaż w sobotę przed Bożym Narodzeniem .

 

W ostatnich latach do Czarnego Piątku dołączyły inne święta zakupowe, w tym Small Business Saturday, który zachęca kupujących do odwiedzania lokalnych sprzedawców oraz Cyber Monday, który promuje zakupy online.

 

 

Źródło: Brittanica.com

Black Friday w Polsce

Black Friday przyszedł do nas z USA i na stałe zagościł w kalendarzu handlowym. Jest to właściwie dość młody zwyczaj, który szybko się przyjął w naszym społeczeństwie 🙂  Dzisiaj większość Polaków traktuje ten dzień jako najlepszy moment na zrobienie świątecznych zakupów, a okazji ku temu nie brakuje. Wyprzedaże obejmują sklepy z różnych sektorów – od branży ecommerce, produktów elektronicznych, branży odzieżowej, poprzez drogerie i aż do elektroniki.

Kiedy wypada Black Friday 2021

Black Friday to zawsze ostatni piątek listopada i w tym roku wypada na 26 dzień listopada, natomiast 29 listopada jest Cyber Monday, czyli dzień w którym największe zniżki oferują sklepy internetowe. 

W praktyce te granice zaczynają się sukcesywnie zacierać i coraz więcej sklepów decyduje się na Black Weekend, czyli weekend niskich cen. Promocje obowiązują od Czarnego Piątku i kończą na Cyber Poniedziałku. Co ciekawe, część sklepów wprowadza również tydzień niskich cen – Black Week.

 

Pierwsze wyprzedaże pojawiają się w poniedziałek przed Czarnym Piątkiem i festiwal zniżek trwa aż do końca Cyber Poniedziałku.

Jak najlepiej skorzystać z promocji Black Friday 2021

Jeśli chcesz oszczędzić trochę pieniędzy nie tylko na prezentach świątecznych, ale również innych potrzebnych dla Ciebie produktach, to spójrz na moje porady:

 

  • najlepiej zrób sobie wcześniej research rzeczy, które naprawdę potrzebujesz, ZRÓB LISTĘ firm od których chcesz kupić dany produkt (a nawet usługę), zapisz się do nich na newsletter i czekaj na rabat w Black Friday! w ten sposób masz pewność, że nie przeoczysz promocji i skorzystasz ze zniżek, kiedy nadejdą te dni 😉
  • weź pod uwagę również cele i rozwój Twojego biznesu online, nawet na rok do przodu (być może chcesz stworzyć stronę internetową i juz teraz możesz skorzystać ze zniżek np. na domenę, hosting czy wtyczki do WordPressa?)
  • być może zechcesz budować swój kurs online i będziesz potrzebować specjalnej platformy? Tu również możesz skorzystać z mega zniżek! Na przykład platforma szkoleniowa, na której ja mam swoje kursy, w tym roku daje rabat aż 58% dla wszystkich nowych uczestników, którzy będę chcieli rozwijać swoje kursy, przez Teachable! Myślę, że to mega okazja, żeby już teraz wykupić sobie roczny dostęp z tą niepowtarzalną zniżką. Zobacz więcej tutaj, co oferuje platforma i jak możesz zacząć tworzyć na niej kursy, w bardzo prosty sposób. Ja mam udostępnione kursy na tej platformie już od ponad 3 lat i jestem bardzo zadowolona z prostoty tego narzędzia  🙂  (P.S. mam w planach nagrać tutorial jak zrobić swój pierwszy kurs online krok po kroku na platformie Teachable. Subskrybuj mój kanał na YouTube, żeby nie przegapić tego odcinka) 🙂
  • być może rozwijasz biznes w branży Marketingu Sieciowego i brakuje Ci jakichś umiejętności? Warto zatem skorzystać z kursu online, który przygotuje Cię do skutecznego działania. Jeśli szukasz konkretnej wiedzy, to zapraszam Cię do mojej szkoły kursów! I tu mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Ja też przygotowałam kod rabatowy z okazji Black Friday na moje kursy z branży Network Marketingu. Teraz możesz skorzystać ze zniżki 50%, wpisując kod kuponu “BLACKFRIDAY2021” (promocja trwa do końca listopada)
  • poszukaj również innych, ciekawych kursów na platformie Udemy. Tam otrzymasz mega rabat 85% na świetnej jakości kursy w kategoriach o jakich nawet nie śniłeś! (ja powiem szczerze, że regularnie kupuje kursy online na Udemy w różnych tematach i jestem zachwycona jakością w stosunku do ceny 🙂 Od nauki hiszpańskiego, po grę na Ukulele, marketing oraz reklamy w Google Ads 🙂  polecam Ci bardzo tą platformę (jest dużo kursów po polsku) , kliknij tutaj i zobacz jakie kursy możesz kupić na platformie Udemy!
  • po za tym warto skorzystać z ofert różnych programów, które mogą przydać Ci się w biznesie online np. Adobe, Canva, Camtasia itd…. Często te marki dają duży upust na wersje PRO, z okazji Black Friday!
black fiday i cyber monday

Mam nadzieję, że te informacje pokrótce dały Ci odpowiedź na pytanie czym jest Black Firday i Cyber Monday. Od dziś możesz świadomie planować swoje wydatki na ten szczególny dzień w roku 🙂

 

P.S. A Ty jak korzystasz z promocji Black Friday? Masz jakąś specjalną strategię zakupową? Daj znać w komentarzu poniżej 🙂

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *